Vesti iz sveta

25.12.2023. 11:53

Klima 101

Autor: Čedomir Savković

Posebnim sunđerima protiv mikroplastike u vodi

Zagađenje plastikom postaje sve veći izazov za našu planetu, a izgleda da bi deo rešenja mogao da bude – sunđer....

Foto: Pixabay

Naučnici su osmislili ultra-lagan sunđer od kukuruznog skroba i želatina, za koji smatraju da će biti efikasno rešenje za zagađenje vode sitnim česticama plastike.

To nije neka vizionarska i apstraktna ideja, već realna mogućnost, a to su nam demonstrirali kineski istraživači u svojoj studiji objavljenoj u naučnom časopisu Science Direct, prenosi portal Kilma 101.

Međutim, svakako nije u pitanju običan sunđer kojim kod kuće npr. peremo sudove, već poseban, biorazgradivi, napravljen od kukuruznog skroba i želatina.

Prva beleška o upotrebi sunđera datira još iz antičke Grčke, takmičari na Olimpijskim igrama su se kupali njima. Milenijumima unazad, kupanje i čišćenje različitih površina neke su od osnovnih namena sunđera.

Ovakav ultra-lagan, porozan sunđer se u eksperimentima pokazao izuzetno uspešnim pri upijanju sitnih čestica plastike, odstranjujući i do 90 odsto mikro i nanoplastike iz tečnosti pri optimalnim uslovima.

Ipak, njegova efikasnost bi varirala u zavisnosti od koncentracija plastike i fizičkih karakteristika različitih tečnosti u koje su autori testova zaranjali svoj inovativni sunđer.

Testirali su ga u vodi sa česme i morskoj vodi, pa i u supi za poneti iz restorana.

Sunđerasti hvatači plastike pomalo izgledaju kao beličasta pena iz unutrašnjosti mančmeloua. Prema uvidima naučnika, njihova ekstremna lakoća bi omogućila da budu jednostavni za transport i jeftini.

Kako se navodi u istraživanju, niski troškovi su jedna od prednosti sunđera u odnosu na druge tehnologije i alate za uklanjanje mikro i nanoplastičnih čestica iz životne sredine koji su uglavnom skupi, a povrh toga i komplikovani za upravljanje.

Svake godine čovečanstvo generiše 380 miliona tona plastičnog otpada koje završava na deponijama i u okeanima, vremenom se raspadajući na sitnije komadiće. U ranijoj studiji iz 2021. godine, Univerzitet Kjušu iz Japana procenio je da na površini mora pluta 24,4 hiljada milijardi (24,4 biliona) komadića mikroplastike.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.