Vesti iz sveta

28.05.2019. 10:01

Bloomberg

Autor: Aleksandra Đenadić, Prvo osnovno tužilaštvo

Potiskivanje Huaveja vraća se kao bumerang SAD-u

Američke sankcije Huaveju i drugim kineskim tehnološkim kompanijama oštetiće važne firme u SAD, naročito proizvođače komponenti za elektronske uređaje, i usporiti razvoj 5G tehnologije na svetskom nivou, piše Blumberg.

Kako piše Blumberg, među američkim kompanijama koje se mogu naći pogođenim su Intel, Nvidia, AMD, Kalkom (Qualcomm), Majkron (Micron), Broadcom i Xilinx.

Nakon stavljanja Huaveja na crnu listu, administracija predsednika SAD Donalda Trampa zapretila je da će staviti još pet kineskih firmi na listu onih kojima je zabranjeno prodavati komponente i softver američke proizvodnje.

Međutim, plan SAD da uspori tehnološki razvoj Kine zabranama i crnim listama može pogoditi američke kompanije, koje su neizbežan deo svetskog tehnološkog lanca nabavke, piše Blumberg.

PROČITAJTE JOŠ:

Epl moguća žrtva američkih sankcija protiv Huaveja

Srpski operateri Huawei korisnicima – Ne sekirajte se!

Glavni problem tiče se razvoja pete generacije bežične tehnologije (5G), na kojoj će se zasnivati naredni talas tehnološkog razvoja, od automobila koji se voze sami do naprednih medicinskih procedura.

Prema Blumbergu, bežični standard 5G biće „stub moderne privrede“, a do nedavno se činilo da je Huavej vodeći snabdevač tehnološke infrastrukture neophodne za razvoj 5G.

Izolovanjem kineskog tehnološkog giganta, SAD će usporiti ekspanziju 5G. To je loša vest za većinu važnih američkih kompanija, naročito proizvođače komponenti, koji su računali na veliki rast porudžbina počev od ove godine, navodi ovaj medij.

Blumberg citira vanrednu profesorku Univerziteta u Pensilvaniji, Minjan Žao, koja smatra da sankcije nisu dobre za američku ekonomiju.

„Sa svojim snažnim institucijama, SAD je dugo bila pouzdana sila u globalnom lancu nabavke. Ljudi ne veruju uvek Kini, ali smatraju SAD partnerom vrednim poverenja, ili čak čuvarom globalnog ekonomskog poretka“, rekla je ona.

Ako to poverenje nestane zbog proizvoljnog ometanja u lancu nabavki, pojedine države će početi da razvijaju individualne sisteme i rezultat će biti inferioran i skuplji, zaključuje Blumberg.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.