Vesti iz sveta

05.02.2015. 16:27

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Pregovori Grčke i Nemačke o otplati duga loše startovali

Ministri finansija Grčke i Nemačke nisu uspeli da se saglase čak ni u tome da nisu saglasni po pitanju restrukturiranja grčkog javnog duga i otpisa duga.
Ministar finansija Nemačke Volfgang Šojble je nakon razgovora sa grčkim kolegom u Berlinu izjavio da njih dvojica imaju različite stavove, ali da su saglasni da se ne slažu u tome da je trenutno pravo vreme za otpis dela grčkog duga, prenosi Rojters.
Grčki ministar finansija Janis Varufakis je, međutim, naveo da se „nisu saglasili čak ni u tome da se ne slažu“, dodajući da nisu razgovarali o rokovima za otplatu grčkog duga niti o eventualnom smanjenju duga, već samo o predlogu programa za premošćavanje koji bi trajao do maja. 
„Nisam mogao da sakrijem sumnju u to da neke od predloženih mera ne idu u odgovarajućem pravcu“, rekao je Šojble, koji je Atini ponudio pomoć u jačanju poreskog sistema, navodeći da su neke od mera nove grčke vlade koje idu u dobrom smeru oporezivanje bogatih i borba sa korupcijom.
Varufakis je poručio da će Grčka učiniti sve što je u njenoj moći da izbegne opasnost i da ne bankrotira, dodajući da je uveren da će Atina i njeni partneri postići rešenje da bankrotstvo Grčke više ne bude tema o kojoj se govori. 
Grčki ministar navodi da je vladi u Atini potreban program za premošćavanje do kraja maja, da bi se obezbedilo vreme za pregovore o novom sporazumu sa Evropskom centralnom bankom (ECB), EU i Međunarodnim monetarnim fondom. 
Kamatne stope na grčke 10-godišnje obveznice su jutros porasle iznad psihološke granice od deset odsto, dok su glavni indeksi Atinske berze izgubili preko devet odsto vrednosti, nakon što je ECB odbila da prihvati grčke obveznice kao garancije za pozajmice komercijalnim bankama. 
Grčke banke i dalje mogu doći do sredstava preko evropskog programa Hitna pomoć za likvidnost (ELA), kojim rukovodi grčka centralna banka, ali po znatno višim troškovima po banke. Kamatna stopa na pozajmice iz tog programa iznosi 1,55 odsto u poređenju sa 0,05 na redovono finansiranje ECB.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. E u Nišu je bila „golema tepačka“ a učešće se uzela policija i hitna…. za pietinu nisam siguran… smešno bi bilo da nije tragično i pokazatej „zlatnog doba S. Malog koje je nastupilo“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.