Vesti iz sveta

18.07.2023. 12:08

Bloomberg, Daily Maverick

Autor: Katarina Pantelić

Preko polovine Britanaca bi glasalo za ponovno članstvo u EU

Po prvi put od istupanja iz Evropske unije, oko 51 odsto Britanaca se izjasnilo da bi glasalo za to da Ujedinjeno Kraljevstvo ponovo postane članica EU, dok je 32 odsto reklo da bi glasalo da ona ostane van EU, pokazuje istraživanje koje je sprovela kompanija za istraživanje javnog mnjenja YouGov.

Broj ljudi koji su u korist ponovnog pridruživanja EU porastao je za 11 poena od januara 2021, kada je i formalno nastupio Bregzit, piše Blumberg, a prenosi Daily Maverick.

Britanci bi, kako piše taj južnoafrički medij, tek trebalo da osete „(benefite) izlaska iz EU“, dok se građani već sada suočavaju sa dužim redovima na aerodromima, a kupci sa višim cenama hrane.

„U međuvremenu, trgovinski sporazum sa SAD, koji se smatra jednom od velikih (nadoknada za) Bregzit – ne izgleda da će se uskoro materijalizovati“, navodi se u tekstu.

Sedam godina nakon referenduma, Ujedinjeno Kraljevstvo nalazi se u krizi rastućih troškova života, sa inflacijom koja nadmašuje rast cena u drugim delovima EU.

Oko 57 odsto Britanaca izjasnilo se, prema podacima YouGov-a, da je Velika Britanija pogrešila što je glasala za Bregzit 2016. godine, što je najveća cifra koju je anketna kompanija zabeležila.

Svaki peti Britanac koji je glasao za izlazak iz EU 2016. sada kaže da je to bila pogrešna odluka.

Premijer i predstavnik konzervativaca Riši Sunak je više puta rekao da veruje u Bregzit i mogućnosti koje on predstavlja, ali njegova vlada ipak nastoji da ponovo pregovara o delovima sporazuma o izlasku Velike Britanije za koje se plaši da će izazvati poremećaj i dodatne troškove za preduzeća i potrošače.

Britanski zvaničnici trenutno razgovaraju sa svojim kolegama iz EU o odlaganju predstojećih tarifa na električna vozila koja se isporučuju između Ujedinjenog Kraljevstva i EU, a vlada takođe razmatra opcije za ograničavanje troškova graničnih provera nakon Bregzita na uvoz hrane iz Evrope koje treba da počnu u narednih šest meseci..

BREGZIT: Sve što treba da znate

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.