Raspoloženje potrošača u SAD ovog meseca se veoma pogoršalo, što je četvrti uzastopni mesec da ono opada, a to, čini se, govori o oštroj osudi trgovinskih ratova predsednika države Donalda Trampa koji su podstakli neizvesnost i nervozu Amerikanaca u pogledu opstanka njihovih radnih mesta i rasta inflacije.
Preliminarna vrednost veoma cenjenog indeksa potrošačkog raspoloženja koji vodi Univerzitet u Mičigenu danas pokazuje da je taj indeks opao za 11 odsto u odnosu na prethodni mesec, i on sada iznosi 50,8, što je najniže još od kovid-19 pandemije 2020. godine. Za poslednjih godinu dana, indeks se srozao za 34 odsto.
Pad je „sveopšti i jednoglasan među ljudima svih godišta, prihoda, obrazovanja, iz svih geografskih područja i svih političkih opredeljenja“, rekla je Džoan Hsu, direktorka istraživanja.
Broj ispitanika koji očekuje rast nezaposlenosti u predstojećim mesecima povećava se peti mesec uzastopce, i sada je najviši još od doba Velike recesije iz 2009. godine.
Mada raspoloženje potrošača nije uvek oslonac za procenu ukupnog stanja ekonomije, on ume da pokaže promenu sentimenta javnosti u pogledu toga kako neki predsednik SAD vodi državu.
Raspoloženje republikanskih glasača prema Trampu opalo je za šest odsto u mesec dana tokom kojih je Tramp obznanio agresivne carinske mere prema celom svetu da bi pre dva dana iznenada najveći deo tih mera odložio za 90 dana.
Džef Najtli, glavni međunarodni ekonomista u kompaniji ING, rekao je AP-u da je interesantno da ispitanici, kako se čini, najviše kirve Trampa za pogoršanje potrošačkog raspoloženja. On ukazuje na podatak da 67 odsto njih smatra da Trampova administracija radi „loš posao“ u borbi sa inflacijom i nezaposlenošću, a samo 18 odsto smatra da radi „dobar posao“.
Erozija američkog poverenja vidi se i na finansijskim tržištima, jer berze opadaju, a investitori rasprodaju obveznice američke vlade. Rast kamatnih stopa ukazuje da predstoji dodatna ekonomska nestabilnost, a američki dolar je sada na najnižoj vrednosti u odnosu na evro u poslednje tri godine.
Lari Fink, rukovodilac investitorske firme Blek Rok, rekao je Es-En-Bi-Siju da je američka ekonomija na ivici recesije, ako se već preko nje nije preturila.
Ispitivanje raspoloženja potrošača koje vodi Univerzitet u Mičigenu pokazuje da ljudi sada očekuju dugoročni rast inflacije i da će stopa dostići 4,4 odsto, dok je njihova procena prošlog meseca bila 4,1 odsto.
To bi, ocenjuje Asošiejted pres, naročito trebalo da zabrine američku centralnu banku, Federalne rezerve, jer one pomno prate inflatorna očekivanja, jer mogu da se obistine na osnovu samih strahova potrošača da će biti tako – oni kreću da kupuju što više, očekujući više cene, ili traže veće plate, čime doprinose rastu cena.
Većina ekonomista očekuje ponovni rast inflacije.
Trgovinski rat između SAD i Kine mogao bi da smanji njihovu razmenu do 80 odsto