Vesti iz sveta

06.08.2013. 10:04

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Rast BDP-a u Srbiji u 2014. biće 1,8 odsto

Srbija će, prema prognozama Erste grupe, u ovoj godini zabeležiti rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 1,8 odsto.
Predviđa se da će umereno ubrzanje u 2014. godini, u uslovima podsticajnije spoljne tražnje i izvesne stabilizacije domaće tražnje, pomoći da se rast BDP-a kreće između dva i 2,5 odsto. 
Rizici su i dalje vezani za pogoršanje perspektive izvoza i još uvek nejasnu putanju fiskalne konsolidacije. Srednjoročna perspektiva rasta i dalje je snažno vezana za sprovođenje strukturnih reformi, privlačenje investicija i povećanje izvozne baze. 
U tom pogledu, izgledi za članstvo u EU i datum početka pregovora poslužili bi kao važno olakšavajuće sredstvo i uporište politike. Mada se potencijal za rast BDP-a preusmerio naniže, i dalje se predviđa da će na srednji rok biti ostvarljiv rast od tri do četiri odsto. 
Kako je navedeno u analizi Erste grupe, fiskalna perspektiva za 2013. godinu se pogoršala, nagoveštavajući da, posle „klizanja“ u 2012. godini, ova godina ne bi donela sugerisani pomak ka konsolidaciji. 
Rebalansom budžeta se predviđa korigovani budžetski deficit od 4,7 odsto, a rizici za njegovo povećanje postoje na strani rashodne discipline, a i naniže korigovani prihodi još uvek izgledaju preterano optimistično. Zato se predviđa da će fiskalni deficit biti oko šest odsto BDP-a. 
U uslovima kada javni dug premašuje nivo od 60 odsto BDP-a, predviđa se da će ubuduće fiskalni rizici rasti, posebno zato što i dalje nedostaje opredeljenje za odlučnije korake u pravcu konsolidacije i postizanje novog dogovora s MMF-om. 
Što se tiče političke arene, nedavne vesti o restrukturiranju vlade ukazuju na to da su rizici od prevremenih izbora za sada u velikoj meri ublaženi. 
„To vidimo kao definitivno pozitivan razvoj događaja, s obzirom na neizbežno negativne reperkusije koje bi jedan takav ishod imao u smislu kašnjenja fiskalne konsolidacije, dinamike pregovora s EU i ukupne ekonomske stabilnosti, posebno pošto je u pogledu novog dogovora s MMF-om vlada nastavila da se opredeljuje za taktiku ‘sačekati pa videti'“, navedeno je u analizi. 
Erste grupa korigovala je prognozu deficita bilansa tekućih transakcija za 2013. godinu na oko 7,5 odsto BDP-a. 
Kako je navedeno, nema promene u trendovima stranog finansiranja, a priliv stranih direktnih investicija (SDI) i dalje je osrednji u nedostatku velikih jednokratnih efekata, i njihov neto priliv predviđa se na nivou od oko dva odsto BDP-a. 
Očekuje se da će u predstojećim mesecima inflacija ići opadajućom putanjom, uz jak bazni efekat, omogućavajući da inflacija krajem 2013. godine opadne do ciljanog koridora Narodne banke Srbije od četiri plus-minus 1,5 odsto. 
Ključni rizici za kretanje inflacije i dalje su vezani za fiskalnu disciplinu i globalnu sklonost riziku, nagoveštavajući da će potencijalno veći pritisak dolaziti sa strane tražnje i iz kanala deviznog kursa. 
Erste grupa predviđa da će se kurs dinara kretati oko 115 dinara za evro, a očekuje se da dinar dobije podršku od povoljnije kombinacije bilansa tekućih transakcija i SDI, političke stabilnosti i perspektive pregovora s EU. Negativni rizici se odnose na pomenutu kombinaciju fiskalne discipline i globalne sklonosti riziku.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.