Rumunija je sa 1,5 miliona košnica na farmama članica Evropske unije sa najvećim brojem registrovanih pčelinjih društava. Skoro petina registrovanih košnica u EU nalazi se upravo u RUmuniji.
„U 2020. godini na farmama širom EU bilo je 8,1 milion košnica, što je delimična slika pravog stanja, jer su Popisom poljoprivrede zabeležene samo košnice na farmama (u nekim zemljama, poput Nemačke, košnice se ne smatraju delom poljoprivrednih gazdinstava)“, dodaje se u saopštenju koje je objavila Evropska komisija.
Italija i Grčka su imale po milion košnica na farmama, a zatim slede Španija (900.000 košnica), Bugarska (takođe oko 900.000) i Portugalija (700.000 košnica).
Najveći broj košnica na farmama po regionima popisan je u španskom regionu Ekstremadura (300.220), a zatim u portugalskom regionu Norte (257.040), dok se rumunski region Nord-Vest (250.510 košnica) nalazi na trećem mestu.
Pčele pozitivno utiču na prinose u poljoprivredi širom EU oprašuju širok spektar useva u svim granama poljoprivrede, a naročito u voćarstvu.
Pčele se gaje i u toplijim i u hladnijim krajevima.
Prema podacima Ministarstva poljopivrede, Srbija je zemlja koja ima najviše košnica po glavi stanovnika u svetu.
Prema podacima SPOS-a (Savez pčelarskih organizacija Srbije), u Srbiji je tokom 2028. godine bilo 1.295.545 obeleženih košnica.
Iskusni pčelari savetuju kako početi biznis u Srbiji