Svet

22.04.2014. 09:31

Seebiz

Autor: Nova Ekonomija

Rusija otpisuje dug Severnoj Koreji

Svet

22.04.2014. 09:31

Ruski parlament odlučio je da Severnoj Koreji otpiše dug još iz sovjetskog perioda, u iznosu od gotovo 10 milijardi američkih dolara.

Dug će biti otpisan sklopu dogovora dve države čija je svrha da olakša izgradnju gasovoda prema Južnoj Koreji koji bi prolazio i kroz Severnu Koreju.

Rusi su otpisali dug brojnim siromašnim državama saveznicama iz razdoblja SSSR-a, uključujući i Kubu.

Donji dom ruskog parlamenta u petak je ratifikovao dogovor iz 2012. prema kojem će biti otpisan dug Severne Koreje. Dug ukupno iznosi 10,96 milijarda dolara. Deo duga koji nije otpisan, u iznosu od 1,09 milijardi dolara, moraće da bude isplaćen u šestomesečnim ratama u narednih 20 godina. 

Zamenik ruskog ministra finansija Sergej Storčak za izjavio je da će se novac upotrebiti za finansiranje zajedničkih projekata sa Severnom Korejom, među kojima su izgradnja gasovoda i železničkog puta za Južnu Koreju. 

Dve Koreje tehnički su u ratu i odvojene su jednom od granica s najviše vojnika. Jedan deo međunarodne zajednice pokušava da uspostavi ponovni kontakt s čelnicima Severne Koreje nadajući se da će se vlada te zemlje angažovati na pronalaženju načina da se prekine dugogodišnja izolacija zemlje i veliko siromaštvo njenog stanovništva.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Svakako bih izabrala grad koji bi mi bio najsimboličniji za predstavljanje, ako ne celokupnog, onda većeg dela programa. Taj grad bi bili Sremski Karlovci. Sa političke tačke gledišta, simbol procvata Vojvodine i veze sa Srbijom, dugogodišnji bastion kulture, pismenosti i umetnosti, srži očuvanja jezika i identiteta Srba koji su bili jedina pismena i kulturna uzdanica i jezgro započinjanja rada na kulturi, istorijski važan centar nakon Seoba, sa ekonomski važnim temeljima i principima funkcionisanja zajednice. Takođe, duhovni centar, jedno vreme Patrijaršija, mesto odakle su i Dositej i Kostić i Svetozar Marković započinjali svoje političke i kulturne reforme. Kao takvo mesto, za Karlovce je tokom 18. i 19. veka znala čitava Evropa – jaka saradnja sa Austorugarskom i Marijom Terezijom, veze sa francuskim dvorom, a o kulturnom radu Karlovaca izveštaj i depeše slao je Petar Veliki, najveći ruski reformator u modernujojijoj istoriji. Zatim bi svakako sledili Novi Sad, Beograd, Kragujevac i Topola, i čitav jug sa Raškom, te Kosovo. Time bi se poslala jasna poruka-ne samo ekonomija i privreda, već i istorija i kutura, tradicija i evropska načela.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.