Praktično sva nafta koja se izvozi iz Rusije se prodaje iznad cene od 60 dolara za barel, uprkos brojnih ograničenja koja su toj zemlji nametnuta zbog rata u Ukraijini. Zbog neuspeha aktuelnih sankcija, SAD i EU razmatraju uvođenje novih ekonomskih mehanizama protiv zvanične Moskve.
Zapadne zemlje, predvođene Sjedinjenim Američkim Državama, pokušale su da ograniče cenu po kojoj Rusija trguje ovim energentom putem tankera i brodovima, podseća Fajnenš Tajms.
Članice G7 i Australija uvele su mere ograničenja cena za sirovu naftu u iznosu od 60 dolara za barel, mere su prvo bile uspešne, ali se Moskva pokazale veštom u njihovom izbegavanju.
Jedan visoki zvaničnik evropske vlade rekao je da „skoro nijedna“ od pošiljki morske nafte u oktobru nije bila ispod granice od 60 dolara za barel, koju su zemlje članice organizacije G7 i njeni saveznici pokušali da nametnu Rusiji.
Zvaničnici EU su proteklih dana vodili rasprave o oštrijim ograničenjima, uključujući opcije jačeg sprovođenja zabrane ili ograničavanje pristupa Rusije tankerima za naftu.
Zabrinutost zapadnih zvaničnika potkrepljena je zvaničnom ruskom statistikom o prodaji nafte u oktobru.
Zvanična Moskva kaže da je prosečna naplaćena cena njenog barela bila iznad 80 dolara.
Iako se ruska ekonomska statistika dovodila u pitanje, saopštene cene zapravo potiču od statistike oporezivanja izvoza ruske nafte, pa se ocenjuju kao precizne.
Skok cena ruske nafte naneo je udarac naporima G7 da ograniči priliv novca Rusiji, a koje ona koristi i za finansiranje rata u Ukrajini, a nakon što je Kijev ostvario samo ograničen napredak u svojoj kontraofanzivi.
Jeftinija ruska nafta potiskuje konkurente na tržištu Indije