Tradicionalni saveznici na svim frontovima – SAD i Velika Britanija, razmimoišli su se u stavovima da li bi trebalo uvesti sankcije Rusiji ili ne.
Naime, posle najava sankcija SAD Rusiji, možda po malo čudi uzdržanost Londona koji smatra da u ovom trenutku to ne bi trebalo učiniti.
Povodom otkrića zvaničnog dokumenta u kome se kaže da vlada Velike Britanije „zasada ne treba da podrži trgovinske sankcije ni da zatvori londonske finansijske centre za Ruse“ postavilo se pitanje da li iza toga stoji sasvim jasna računica.
Zbog čega?
Prema pisanju američkog političkog magazina Nova republika, Velika Britanija samo od školarina koje plaćaju deca ruskih bogataša prihoduje oko 100 miliona dolara godišnje.
Nova republika navodi da roditelji đaka i studenata ne vole da odsedaju po londonskim hotelima, već radije kupuju luksuzne vile u kojima borave kada posećuju decu. Kupci iz Rusije kupili su prošle godine pet odsto najluksuznijih nekretnina u Londonu, kao i tri odsto objekata u izgradnji vrednih 3,6 milijardi dolara.
Prema podacima iz britanskog pravosuđa, ruski oligarsi u londonskim sudovima rešavaju svoje poslovne sporove od čega lokalni advokati i tužioci imaju veliku korist. Oni donose oko 60 odsto prihoda u Privredni sud u Londonu.
Druga strana priče je na drugoj strani kontinenta – Raša tudej podseća da Evropska unija godišnje uvozi gas iz Rusije u vrednosti od 30 milijardi evra, a najveći kupac je Nemačka.
Oko 50 odsto ukupnog ruskog izvoza i uvoza proizilazi iz saradnje sa EU, dok 75 odsto izvoza u EU čine energenti.
Od uvoza ruskog gasa, do prodaje mercedesa ruskim bogatašima, trgovina sa Rusijom bila je u poslednjoj deceniji od vitalnog značaja za nemačku privredu, navodi Biznis standard.
Pogoršanje političke situacije u Ukrajini prošle godine već se odrazilo na trgovinsku razmenu Nemačke i Rusije, koja je prošle godine bila za oko pet milijardi evra niža nego 2012. godine.
Takođe, oko 6.000 nemačkih preduzeća radi u Rusiji, a to mnogo znači za male i srednje nemačke firme, dok su ukupne nemačke direktne investicije u Rusiji tokom prošle godine bile vredne 22 milijarde dolara, navodi Vol strit džurnal.
Zbog toga se i Nemačka drži podalje od američkog plana uvođenja ekonomskih sankcija prema Moskvi.
Konkurse treba raspisati za mlade ljude koji vec skoro cetiri godine cekaju na to ! Mislim da bilo korektno da se mladima omoguci da disu !