Svet

04.09.2024. 10:55

Autor: Nova Ekonomija

SAD najavljuju sankcije državama u kojima posluju ruske banke

Zamenik ministra finansija SAD kaže da će Vašington „pretresati“ ogranke koje Moskva koristi da zaobiđe sankcije

Foto: PublicDomainPictures.net

Svet

04.09.2024. 10:55

SAD upozoravaju zemlje koje trguju sa Rusijom da rizikuju sekundarne sankcije ako dozvole ruskim bankama da osnuju lokalne filijale, koje bi na primer finansirale nabavku robe za ratne napore zvanične Moskve, piše Financial Times (FT).

Ovaj potez ima za cilj zatvaranje zaobilaznih rešenja koja je Rusija koristila da izbegne sankcije, posebno pronalaženjem sredstava za plaćanje robe dvostruke namene, neophodne za proizvodnju oružja.

Valli Adejemo, zamenik američkog ministra finansija, rekao je za FT da je Vašington sada spreman da istraži zemlje koje su dozvolile ruskim bankama da otvore filijale u njihovim jurisdikcijama kako bi izbegle sankcije Zapada — čak i ako sama banka nije pod sankcijama.

„Pretraživaćemo ogranake koji osnivaju, ali i druge entitete i kompanije u njihovoj nadležnosti sa kojima sarađuju… To nije samo upozorenje o poslovanju sa podružnicama ili ograncima institucije koja je već sankcionisana“, rekao je Adejemo.

On je dodao i da zemlje treba da zaustave osnivanje bilo koje ruske filijale ili podružnice „jer će se one koristiti za zaobilaženje sankcije koje je naša koalicija uspostavila”.

Ove mere su poslednje u nizu izmena pravila koje su osmišljene da osujete ruski uvoz osetljive ratne robe.

Izvršna uredba koju je Bela kuća objavila u decembru 2023. godine upozorila je strane finansijske institucije da su u opasnosti od sekundarnih sankcija ako sprovode ili omogućavaju transakcije u vezi sa ruskim vojno-industrijskim kompleksom. Obuhvaćeni entiteti prošireni su u junu kako bi pokrili sve sankcionisane ruske entitete.

Pretnja je zaslužna za izazivanje značajnih problema Rusiji u finansiranju uvoza osetljivih artikala.

Zvanični podaci o trgovini pokazuju da je izvoz iz Kine i Turske u Rusiju najkritičnije ratne robe dramatično opao.

Izvoz iz Kine takozvane robe „visokog prioriteta“, skup izvoza koji su SAD i njeni saveznici uložili posebne napore da zaustave, pao je sa 421 miliona dolara u decembru na 212 miliona dolara u februaru.

Adejemo je rekao da je Rusija nastavila da se bori da pronađe kanale plaćanja za robu nakon nedavnih američkih sankcija protiv kompanija kao što je VTB banka Šangaj, jedino predstavništvo ruske banke u Kini, koje su SAD stavile na crnu listu u junu.

Prema njegovim rečima, SAD upravo prebacuju fokus na manje banke u novim zemljama, nakon što je ranija runda pritiska navela veće kreditore u zemljama poput Kine, Turske i UAE da odustanu od ruskih partnera.

Rusija ulaže napore da uspostavi alternativne sisteme plaćanja, dovoljno jake da se odupre pritisku Zapada, sa zemljama poput Kine i Irana koje dele njenu ogorčenost zbog američke finansijske dominacije.

Kineski premijer Li Kiang i ruski premijer Mihail Mišustin obećali su da će „osigurati da kanali za plaćanje funkcionišu nesmetano i pravilno“ nakon sastanka u Moskvi u četvrtak.

Ovo uključuje korišćenje renminbija i rublje za više transakcija, otvaranje više korespondentskih računa u njihovim zemljama i podržavanje bližih veza između njihovih finansijskih sistema.

Ali Adejemo je rekao da je dominacija zapada nad globalnim finansijama značila da je većina velikih banaka pokleknula pod pritiskom Zapada. „Oni mnogo više posluju sa SAD, EU, UK i ostatkom naše koalicije nego sa Rusijom“, rekao je. „Oni ne žele da izgube pristup dolaru, evru, funti ili jenu.”

Američko ministarstvo finansija u petak je takođe dodalo 400 pojedinaca i entiteta „čiji proizvodi i usluge omogućavaju Rusiji da održi svoje ratne napore i izbegne sankcije“ na liste. Među novim učesnicima su kompanije optužene za nabavku municije, pranje zlata, nabavku alatnih mašina i pomaganje oligarsima da izbegnu sankcije.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.