Svet

22.02.2024. 15:54

Axios

Autor: Nova ekonomija

Severna Amerika i Evropa, glavne mete ransomware bandi

Laptop i tastatura Foto: PxHere

Svet

22.02.2024. 15:54

Ransomware napadi prošle godine najviše su bili koncentrisani na Severnu Ameriku i Evropu, što ukazuje na promenu u globalnom obrazcu pretnji sajber bezbednosti, navodi se u poslednjem izveštaju kompanije Dragos, koja se bavi bezbednošću kritične infrastrukture.

Tradicionalno shvaćeni kao globalna pretnja, ransomware napadi su se činili kao nešto što može pogoditi bilo koju tačku sveta, bez obzira na geografsku lokaciju.

Međutim, najnoviji podaci iz Dragosovog izveštaja pokazuju da su Sjedinjene Američke Države i Evropska unija postale primarne mete, zbog čega možda i imaju predvodničku ulogu u globalnim inicijativama za suzbijanje te vrste sajber napada.

Analiza napada pokazuje da je 44 odsto svih zabeleženih ransomware napada na industrijske subjekte bilo usmereno ka Severnoj Americi, dok je Evropa bila cilj u 32 odsto slučajeva.

Ovaj disbalans stavlja u perspektivu manju ugroženost azijskih (13 odsto) i južnoameričkih (pet odsto) organizacija, piše Axios.

Ukupan broj napada na industrijske organizacije porastao je za impozantnih 50 procenata u 2023. godini, dostigavši cifru od 905, u poređenju sa oko 600 slučajeva godinu dana ranije.

Pored toga, Dragos je identifikovao oko 50 aktivnih ransomware grupa, beležeći rast od 28 odsto u odnosu na prethodni period.

Zanimljiv detalj iz izveštaja je da se jedna četvrtina svih napada oslanja na “soj” malvera LockBit.

Sajber napadi prvi na listi rizika po poslovanje

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.