Svet

11.04.2014. 13:38

Politika

Autor: Nova Ekonomija

Sibir: Mesečno za gas svega 10 evra

Svet

11.04.2014. 13:38

Domaćinstva u Novom Urengoju u Sibiru, jednom od najvećih nalazišta gasa na svetu, plaćaju mesečno grejanje svega 10 evra.

To što se smrzavaju na svega 60 kilometara od polarnog kruga, pruža stanovnicima u Novom Urengoju niz pogodnosti, pa im tako mesečni račun za grejanje stana od 65 kvadratnih metara ne prelaze 10 evra.

Poređenja radi u Beogradu za stan od 70 kvadrata mesečni račun za grejanje na isti taj gas plaća se oko 15.000 dinara ili 120 evra.

Stanovnicima Novog Urengoja ne bi bio problem da gas plaćaju skuplje, jer je prosečna plata zaposlenih u gasnom sektoru oko 3.000 dolara mesečno, piše Politika. 

Pošto je svaka plata u Gaspromu poslovna tajna, oni koji žive i rade u ovom severnom delu Sibira, kao razlog zašto su po teškim klimatskim uslovima tu, navode to što stručnjaci zarađuju mnogo više od ovog proseka. Aleksej Kirejev, jedan od rukovodilaca na gasnom polju u Novom Urengoju kaže da sa ovim što zaradi može da otputuje više puta godišnje u inostranstvo. 

Kolika će biti plata u ovom gradu najviše zavisi od spoljne temperature. Što je veći minus to je veća zarada. Visina plate određuje se u skladu sa reonskim koeficijentom. 

U Novom Urengoju, gradu sa više od 120.000 stanovnika, nema nezaposlenih, ali ni starih. Zbog teških uslova rada na temperaturama i do minus 54 stepena Celzijusa žene se penzionišu sa 45, a muškarci sa 50 godina. 

Gaspromovo gasno polje Novi Urengoj nalazi se 60 kilometara od polarnog kruga i u njemu ima gasa za narednih 40 do 50 godina. Odavde bi prve količine prirodnog gasa trebalo da poteknu gasovodom Južni tok već krajem iduće godine. 

Aleksej Froloj, tehnički direktor ovog „Gaspromovog” gasnog polja kaže da 30 do 40 odsto profita Gasproma donosi nalazište u Novom Urengoju. 

Zalihe gasa u Novom Urengoju procenjene su na devet do 12 biliona kubika gasa, a energent bi trebalo da se crpi narednih 40 do 50 godina koliko su procenjene rezerve.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.