Globalni savet za solarnu energiju (GSC) objavio je da je dostignut nivo od dva teravata ukupnog fotonaponskog kapaciteta – a prag prvog teravata je premašen pre samo dve godine. Dostizanje dva teravata oslikava kako solarna energija postaje kičma globalnog energetskog sistema.
Ovaj nivo kapaciteta je ekvivalentan trenutnom ukupnom kapacitetu za proizvodnju električne energije u Indiji, SAD i Velikoj Britaniji – takođe, dvostruko je veći nego ukupan kapacitet u EU.
Svetu treba tri puta više kapaciteta iz obnovljivih izvora, ali solarnih dva teravata treba učetvorostručiti.
Uz faktor iskorišćenja od 20 odsto, dva teravata bi moglo da podmiri potrebe za električnom energijom čitavih milijardu domaćinstava koja bi trošila prosečnih 3,5 megavat-sati godišnje, prenosi Balkan Green Energy.
Ipak, i to je samo ekvivalent, budući da solarni paneli rade samo kada ima dnevne svetlosti – što znači da moraju da se iskombinuju sa sistemima za skladištenje energije i drugim izvorima struje da se zaista postigne svakodnevno dvadesetčetvoročasovno snabdevanje.
GSC je istakao i potrebu da se pre kraja decenije operativna snaga svetskih postrojenja za skladištenje energije podigne na barem 1,5 teravata te da se razvije mrežna infrastruktura dužine 25 miliona kilometara.
Cilj za 2030. godinu za solarne elektrane je osam teravata, a globalni kapacitet za proizvodnju opreme već iznosi 1,1 teravat godišnje.
„Činjenica da smo prešli ovu važnu tačku od dva teravata, odnosno oko sedam milijardi instaliranih solarnih panela, jesu kulminacija decenija vrednog rada. Vizionarska politika, industrijska domišljatost, sedam miliona montera u solaru koji vredno rade i raznovrsna i tehnologija koja se može omasoviti su faktori koji su nas zajedno doveli do ovog trenutka“, poručila je GSC-ova generalna direktorka Sonja Danlop.
„Solar će do 2030. godine postati vodeći izvor energije iz obnovljivih izvora„, izjavio je predsednik GSC-a Mate Hajs, koji je istovremeno u asocijaciji SolarPower Europe zadužen za globalna pitanja.
Zašto „ne štima“ saradnja države i civilnog sektora?