U senci regulatornih izazova koji dolaze sa obe strane Atlantika, tehnološki giganti Google i Apple mogli bi da se suoče sa najvećim izazovima u poslednjih nekoliko decenija. Antimonopolski regulatori razmatraju mere koje uključuju mogućnost razbijanja ovih korporacija zbog navoda o antikonkurentskim praksama.
Ovo bi predstavljalo prvi takav slučaj u industriji.
Od razbijanja AT&T-a pre tačno 40 godina, nijedna tehnološka kompanija u Americi se nije suočila sa mogućnošću prinudne antimonpolske podele.
Kompanija Google je izrazila neslaganje sa optužbama EU, dok je Apple osporio tužbu SAD-a kao neosnovanu.
Regulatori tvrde da su kompanije Apple i Google izgradile neprobojne ekosisteme oko svojih proizvoda, otežavajući kupcima prelazak na konkurentske servise, što je dovelo do pojave termina „zatvoreni vrtovi“, piše Rojters.
Američko Ministarstvo pravde upozorilo je Apple, kompaniju vrednu 2,7 biliona dolara (hiljada milijardi), da naredba o razbijanju nije isključena kao mera za obnovu konkurencije. Pre toga, 15 saveznih američkih država pokrenulo je tužbu protiv proizvođača iPhone-a zbog monopolizacije tržišta pametnih telefona, ometanja konkurenata i povećanja cena.
Ipak, očekuje se da će odluka o ovom slučaju biti doneta tek nakon nekoliko godina, a Apple je obećao da će se boriti protiv nje.
Pored toga, dolazi do povećanog nadzora nad „Big Tech“ kompanijama u Evropi, gde bi Apple, Meta Platforms i Alphabet mogli da budu pod istragom za moguća kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA), što bi dovelo do velikih novčanih kazni, pa čak i naredbi o razbijanju za ponovljene prekršaje.
Evropski parlamentarac Andreas Švab istakao je da zakonodavci žele oštre mere protiv tehnoloških giganta koji krše pravila, navodeći da je krajnji cilj otvaranje tržišta, fer konkurencija i omogućavanje veće inovacije.
Međutim, nije sigurno da će regulatori izdati naredbe o razbijanju dok razmatraju opcije, a svaka akcija bi mogla rezultirati samo novčanom kaznom.
Pravni stručnjaci sugerišu da bi slučaj protiv Apple-a mogao da bude komplikovaniji, uzimajući u obzir slučaj protiv Microsoft-a iz 1998. godine.
Strukturne mere poput razbijanja konačno će biti testirane na sudovima, što pokazuje da su takve mere izuzetno složene i predstavljaju velike pravne izazove.
Google kažnjen sa 250 miliona evra, neovlašćeno koristio sadržaj medija