Svet

21.10.2019. 12:07

CAF

Autor: Nova Ekonomija

Srbija po dobročinstvu među najgorima na svetu

Svet

21.10.2019. 12:07

Građani Srbije su jedni od najmanje darežljivih na svetu, a po sredstvima koje izdvajaju u humanitarne svrhe nalaze se između Palestinaca i Jemenaca, navodi se u novom istraživanju koje je objavilo Fondacija za pomoć dobrotvornim organizacijama (Charities Aid Foundation).

Najveće svetsko istraživanje o dobrotvornim aktivnostima širom sveta predstavilo je rezultate prikupljane poslednjih deset godina. Srbija se našla na 123. mestu od 126 zemalja obuhvaćenih analizom.

Indeks se izračunava tako što se ispitanici izjašnjavaju da li su u poslednjih meseca dana pomogli neznancu kome je bila potrebna pomoć, da li su donirali novac dobrotvornoj organizaciji i da li su za takvu vrstu organizacije volontirali.

Ukupan rezultat Srbije „srozala“ je upravo poslednja stavka, obzirom da je svega 6% ljudi volontiralo za humanitarne organizacije. Po ostalim parametrima je Srbija nešto bolje ocenjena, obzirom da je oko četvrtine građana pomagalo ili doniralo novac siromašnima.

Ostatak Balkana je u istraživanju takođe loše kotiran, tako da se Grčka nalazi na pretposlednjem mestu, odmah ispred Kine. U deset zemalja koje su nalaze najniže na lestvici su i Bugarska, Crna Gora i Hrvatska, koje imasju sličan skor kao Srbija.

Istraživači navode da su zemlje sa najnižim rezultatom često one koji su bile pogođene ratom i teškim ekonomskim problemima, države u kojima je civilno društvo mlado, ili pak one u kojima je odnos između države i civilnog društva loš.

Sjedinjene Američke Države zauzimaju prvo mesto u poslednjih deset godina zato što je u proseku 58% njihovih građana odgovorilo pozitivno na gorenavedena pitanja. Slede Mjanmar na drugom i Novi Zeland na trećem mestu.

Indonezija je jedina zemlja u top 10 koja je poboljšala svoje rezultate tokom proteklih godina, a ostale države stagniraju ili su na silaznoj putanji, upozoravaju istraživači.

PROČITAJTE JOŠ: 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.