Jedinstveno telekomunikaciono tržište u EU značajno će poboljšati i pojeftiniti usluge, smatra poverenica Europske komisija Neli Kroes.
Nakon što je noć pre Evropska komisija usvojila paket o stvaranju jedinstvenog telekomunikacijskog tržišta, poverenica Neli Kroes iznijela je argumente u korist tog predloga i kritikovala sadašnje stanje telekokomunikacionog tržišta u EU.
Kroes, poznata iz predthodnog mandata EK po oštrom suprotstavljanju velikim međunarodnim korporacijama, upozorila je kako je nedopustivo da je čak 200 miliona Evropljana žrtva neke vrste blokade pristupa internetu, a da o tome ne odlučuje korisnik nego država ili onaj ko uslugu pruža.
Upozorila je da EU, kao najveće tržište na svetu, zaostaje za ostatkom sveta, pa čak i za nekim državama u razvoju. Južna Koreja, na primer, ima sto puta bolju digitalnu povezanost od Nemačke. Afrički Lagos ima 4G, a glavni grad Europske unije Brisel nema.
Kroes je rekla da će ovaj predlog, kada se ostvari, stvoriti nova radna mesta, značajno poboljšati i pojeftiniti usluge, pojednostaviti ugovore, omogućiti lakši prelazak od jednog operatera drugom, ukinuti sve tarife za roming, sve pozive unutar EU na fiksnoj telefoniji računati kao domaće pozive, odnosno međugradske. Prema njenoj računici, ovaj paket, nazvan „Povezani kontinent”, omogućio bi porast BDP-a u EU od jedan odsto godišnje.
Kroes je odbacila upozorenja telekomunikacijskih kompanija da će nove mere smanjiti njihovu zaradu i ostaviti znatno manje novca za investiranje u razvoj.
Kroes navodi da, ako postoji jedinstveno tržište u EU, zašto ne bi postojalo i takvo telekomunikacijsko tržište u kojem bi se dodeljivale jedinstvene licence EU kako ih ne bi bilo 28, koliko EU ima država.
To će olakšati investicije jer će kompanijama biti lakše predvideti poslovanje, a investicije unutar EU ne bi se tretirale kao strane.
Kroes je kritikovla telekom-operatere i zbog nedopustivo velike razlike u cenama usluga. Profit za naplatu SMS-a je ponekad čak i hiljadu odsto.
Zapravo, smatraju u Komisiji, kompanije su do sada pelješile klijente, pogotovo u roamingu. Cene poziva po minuti unutar EU i dalje su previsoke.
Kroes kaže da internet u Evropi mora biti brz, EU mora biti lider u svetu, a nedopustivo je da 94 posto provajdera na svom sajtu ne daje nikakve informacije o tome koje su usluge blokirane.
Najčešće se blokiraju Skajp, Vats ap, Viber i druge usluge koje pružaju mogućnost besplatnog komuniciranja.
SRAM JE BILO , IDELI TA ZENA NA PIJACU , DALI ZNA DA SE POVRCE I VOCE KUPUJE NA KOMAD , DA LEKOVI ZA PSIHIJATRISKE PACIJENTE KOSTAJU PREKO 10 EVRA, PA OTUDA TOLIKO SAMOUBISTAVA I UBISTAVA. NEOSPRNO DA JEDAN DEO ODLICNO ZIVI , ALI SELJANKA IZ LAZAREVCA KOJA MI JE JUTROS PRODALA KAJMAK NIJE ZARADILA NI 2000 DIN PRODAJO. LAZILJIVI LOPOVI.