Svet

04.01.2024. 09:48

Financial Times

Autor: Čedomir Savković

Strane investicije u kineske berze pale za 87 odsto

Foto: Pixabay

Svet

04.01.2024. 09:48

Skoro 87 odsto stranih investicija koje su se slile na kineske berze tokom 2023. godine je povučeno, prenosi Fajnenšl Tajms. Kao razlog navode se sve veće sumnje u spremnost Pekinga da preduzme ozbiljne mere kako bi podstakao ekonomski rast.

Od avgusta kada je zabeležen vrhunac investicija na kineskim berzama u iznosu od 235 milijardi kineskih juana (Rmb, odnosno 33 milijarde dolara), neto strane investicije u akcije kojima se na njima trguje pale su na samo 30,7 milijardi juana, navodi Fajnenšl Tajms, pozivajući se na podatke dobijene u okviru programa za međunarodno trgovanje akcijama Stock Connect iz Hong Konga.

Neto prodaja akcija od strane ne-kinseskih investitora dostigla je oko 26 milijardi juana u decembru.

Trgovci i analitičari kažu da je taj preokret odrazio pesimizam globalnim fondova prema drugoj po veličini svetsku ekonomiju.

Međunarodni investitori su  neto prodavci kineskih akcija od avgusta, kada kineska kompanija Country Garden, koja posluje na tržištu nekretnina, nije bila u stanju da otplati prinose na svoe obveznice, što je još jednom signalizialo krizu likvidnosti u tamošnjoj građevini.

„Pitanje poverenja ide dalje od nekretnina, iako su one ključne. Mislim na poverenje potrošača, poslovno poverenje i poverenje investitora, kako domaćih tako i stranih investitora“, rekao je Vang Ći iz sedišta singapurske brokerske kompanije UOB Kai Hian u Hong Kongu.

Naknadna analiza će verovatno pokazati da je 2023. godine zabeležen najmanji godišnji strani priliv na kineske berze od 2015, prve godine u kojoj je program Stock Connect bio realizovan u potpunosti (Ova šema prekogranične trgovine je dominantni kanal preko kojeg ofšor investitori trguju akcijama na kineskim berzama).

Kineske akcije su nastavile da zaostaju za globalnim konkurentima poslednjih nedelja uprkos nizu pozitivnih ekonomskih pokazatelja, znacima otopljenja odnosa sa SAD, kao i potezima države da se spreči usporavanje rasta – odnosno smanjenjem kamatnih stopa.

Ipak, za razliku od rasta indeksa S&P 500 (berzanski indeks koji prati berzanske performanse 500 najvećih kompanija koje kotiraju na berzama u Sjedinjenim Državama) od 4,7 odsto ovog meseca, kineski referentni CSI 300 indeks akcija kotiranih na berzama u Šangaju i Šenženu je pao za više od tri procenta.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.