Sjedinjene Američke Države su prošle nedelje preduzele mere da ograniče Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), najvećeg kineskog proizvođača čipova i ovaj potez može imati veće posledice nego borba Trampove administracije protiv TikToka, piše Axios.
Analitičari kažu da je SMIC predstavljao najjači pokušaj Kine za izgradnju domaće industrije čipova i jačanje njene tehnološke nezavisnosti.
Sankcije koje su joj uskratile pristup naprednoj proizvodnoj i ispitnoj opremi mogle bi ozbiljno da uspore taj napor.
Američko ministarstvo trgovine poslalo je u petak pismo američkim firmama za proizvodnju poluprovodnika rekavši da će im biti potrebne licence za izvoz nekih delova i opreme u Kinu, jer sve što prodaju SMIC-u može biti „preusmereno u vojnu upotrebu“.
SMIC poriče bilo kakvu vezu sa kineskom vojskom.
Ograničenja SMIC-a ne idu tako daleko kao sankcije koje je Trampova administracija uvela protiv kineskih proizvođača telekomunikacione opreme Huavej i ZTE.
Međutim, ovaj potez predstavlja proširenje američke kampanje protiv kineskog tehnološkog sektora koja će verovatno imati širok uticaj.
Kratkoročno, to će usporiti kineske napore da se takmiči sa sa rivalima iz SAD-a, Tajvana i Japana. Ali dugoročno, to bi moglo da produbi odlučnost Kine da postigne visokotehnološku samostalnost.
Američke kompanije moraće da podnesu zahtev za dozvole za prodaju stvari SMIC-u, a Ministarstvo trgovine odlučuje da li će ih dodeliti.
Očekuje se da će Peking odgovoriti na ovaj potez.