Vesti iz sveta

09.10.2023. 13:35

BBC

Autor: Čedomir Savković

Sukobi u Gazi i Izraelu utiču na cenu nafte

Foto: Pixabay

Naftni tanker

Cene nafte na svetskom tržištu ponovo su skočile zbog zabrinutosti investitora da bi situacija u Izraelu i Gazi mogla poremetiti proizvodnju tog energenta na Bliskom Istoku.

Nafta Brent, međunarodno merilo, porasla je više od tri dolara na 87,68 dolara po barelu, dok su cene u Sjedinjenim Američkim Državama takođe porasle, preneo je BBC.

Izrael i palestinske teritorije nisu proizvođači nafte, ali kako se podseća, bliskoistočni region čini skoro trećinu njene globalne ponude.

Nedavni Hamasov napad na Izrael je najveća eskalacija sukoba između te dve strane.

Zapadne zemlje osudile su te napade. Portparol Hamasa, palestinske militantne grupe, rekao je kako ta grupa ima direktnu podršku iz Irana, jednog od najvećih svetskih proizvođača nafte.

Iran je negirao umešanost u napad na sastanku Saveta bezbednosti Ujedinjenih Nacija u Njujorku u nedelju, ali je iranski predsednik Ibrahim Raisi je izrazio podršku tom napadu.

Finansijski analitičar Saul Kavonic rekao je da su cene sirove nafte porasle zbog nekog većeg problema, „šireg požara“ koji bi mogao da se proširi na susedne velike zemlje koje proizvode naftu, kao što su Iran i Saudijska Arabija.

„Ako sukob zahvati Iran, koji je optužen da podržava napade Hamasa, ugroženo je do tri odsto globalnih zaliha nafte“, dodao je Kavonić.

Analitičarkka Karolin Bejn iz kompanije Capital Economics, podsetila je kako je Iran povećavao proizvodnju nafte tokom ove godine uprkos američkim sankcijama.

Prema njenim rečima, ta kompanija očekuje da će potražnja za naftom premašiti ponudu u poslednja tri meseca 2023. godine i da bi to trebalo da donese veće cene tog energenta.

Kavonic je rekao i da oko petine globalne ponude nafte zavisi od eventualne blokade Ormuškog moreuza između Irana i Omana, koji je vitalna rutu za trgovinu naftom.

Ormuški moreuz inače je ključan za glavne izvoznike nafte u regionu Persijskog zaliva, čija je ekonomija izgrađena oko proizvodnje nafte i gasa.

Nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, cene nafte su porasle, dostigavši više od 120 dolara po barelu u junu prošle godine.

Svetska potražnja za naftom obara rekorde

Oni su u maju ove godine pali na nešto iznad 70 dolara po barelu, ali su od tada stalno rasli jer su proizvođači pokušavali da ograniče proizvodnju kako bi podržali tržište.

Saudijska Arabija, veliki proizvođač nafte, saopštila je da će u julu smanjiti proizovdnju za milion barela dnevno.

Druge članice Opeka+, grupe zemalja koje proizvode naftu, takođe su pristale na nastavak smanjenja proizvodnje u pokušaju da podignu niske cene.

Opec+ čini oko 40 odsto svetske sirove nafte i njegove odluke mogu imati veliki uticaj na cene nafte.

U Srbiji važe ograničene cene oriva, koje utvrđuje Vlada, svakog petka, već duže vreme. U petak je u Srbiji pojeftinio benzin i sada košta 188 bdinara po litru, dok je nafta zadržala cenu od prethodne nedelje i košta 214 dinara za jedan litar.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.