Svet

07.02.2024. 14:55

DW, BBC

Autor: Nova ekonomija

Švedska prekinula istragu o sabotaži Severnog toka

Još uvek se ne zna ko je digao u vazduh Severni tok 1 i 2 u septembru 2022. godine......

Svet

07.02.2024. 14:55

Švedski javni tužilac zatvorio je istragu o podvodnim eksplozijama koje su nepovratno oštetila dva gasovoda za transport ruskog energenta u Nemačku, nakon 16 meseci istrage, piše BBC.

Zvanični Stokholm je u septembru 2022. godine počeo istragu „teške sabotaže“ koja se desila u Baltičkom moru, pošto su cevi Severnog toka prolazile krozšvedsku ekonomsku zonu.

Tužilac Mats Ljungkvist izjavio je da je „primarni cilj“ bio da se otkrije da li su Šveđani umešani ili da je za izvršenje napada korišćena švedska teritorija, a da je zaključak bio „da se švedska jurisdikcija (u ovom slučaju) ne primenjuje“.

Švedska obaveštajna služba Sapo saopštila je da je podelila informacije koje je prikupila sa drugim zemljama.

To će, piše Dojče Vele, pomoći Nemačkoj da nastavi istragu o napadu čiji tragovi, prema poslednjem pisanju svetske štampe, vode do Ukrajine.

Države sa Baltičkog mora su isprva istraživale odvojeno i nisu međusobno delile sve rezultate istrage.

Nemačke i danske vlasti još uvek istražuju seriju eksplozija koje su sabotirale tri od četiri gasovoda istočno od ostrva Bornholm u Baltičkom moru 26. septembra 2022.

Generalni državni tužilac u Nemačkoj je istragu poverio Saveznoj kancelariji kriminalističke policije (BKA) i Saveznoj policiji.

Istražitelji BKA i savezne policije su očigledno zainteresovani za delove teško oštećenih cevovoda koje je švedska vojska zaplenila ubrzo nakon eksplozija krajem septembra 2022.

Gasovode je izgradio ruski gasni gigant Gasprom, iako Severni tok 2 nikada nije korišćen jer je Nemačka zaustavila projekat nekoliko dana nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine.

Moskva je osudila sabotažu kao slučaj međunarodnog terorizma, birajući umesto toga da okrivi SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo.

Bilo je i nagoveštaja da je proukrajinska grupa možda planirala napad, iako je Ukrajina negirala bilo kakvu umešanost. Nedavni izveštaji usredsređeni su na jahtu pod nazivom „Andromeda“.

Nemački istražitelji žele da uporede tragove eksploziva pronađene na cevima sa onima koje su pronašli na jedrilici „Andromeda”.

Prema prethodnim nalazima istrage, „Andromeda“ je iznajmljena ili barem plaćena preko poljske kompanije.

S druge strane, Poljska, navodno, već duže vreme blokira saradnju sa Nemačkom.

Navodi se i da je jahtom iz Rostoka, koja je iznajmljena u Nemačkoj i zaustavljena u Danskoj i Poljskoj pre eksplozija, isplovila posada od pet muškaraca i jedne žene, a sumnja se da je to mogao biti ronilački tim koji je možda pričvrstio eksplozivne naprave na cevi Severnog toka. Po toj verziji, glavni osumnjičeni su Ukrajinci.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.