Svetska robna razmena je u prva tri meseca 2023. godine porasla za 1,9 odsto, u odnosu na poslednji kvartal 2022. godine, odnosno za oko 100 milijardi dolara, navodi se u izveštaju Konferencije Ujedinjenih nacija za trgovinu i razvoj (UNCTAD).
Globalna trgovina uslugama je u istom periodu takođe porasla, za oko 50 milijardi dolara ili oko 2,8 odsto.
Međutim, kako je navedeno, analize ukazuju na usporavanje rasta globalne trgovine u drugom kvartalu ove godine.
Razlog za to su trajna inflacija, finansijska ranjivost, rat u Ukrajini i geopolitičke tenzije.
Značajnu ulogu u oblikovanju ključnih bilateralnih trgovinskih trendova imalo je od kraja prošle godine i razdvajanje trgovinske međuzavisnosti Sjedinjenih Američkih Država i Kine.
„Istovremeno, došlo je do pada u diversifikaciji trgovinskih partnera, što implicira da je globalna trgovina postala više koncentrisana među glavnim trgovinskim odnosima“, navodi se u izveštaju UNCTAD.
Kako se navodi, u proteklih godinu i po dana SAD su postale relativno manje značajne kao izvozno tržište za Kinu, odnosno, zavisnost SAD od Kine kao dobavljača je opala.
U izveštaju piše da su Brazil, Indija, SAD i Evropska unija zabeležile značajno povećanje i uvoza i izvoza, ali kada se uporede kvartali, trgovinski trendovi za glavne ekonomije su bili prigušeniji između januara i marta 2023. godine, a u mnogim slučajevima negativni.
Kao značajan izuzetak navodi se rast izvoza iz Kine i Indije.
Kada su u pitanju regioni, rast međunarodne trgovine zabeležili su svi regioni sem Rusije i centralnoazijskih ekonomija.
Rast u istočnoazijskom regionu bio je znatno ispod globalnog proseka.
Sektori koji su doživeli povećanje trgovine su poljoprivredno-prehrambeni proizvodi, odeća, hemikalije i drumska vozila.
Nasuprot tome, smanjena je trgovina kancelarijskom i komunikacionom opremom, kao i transportom, gde je pad zabeležen i u prvom kvartalu 2023. godine.
Pod organskom proizvodnjom u EU oko 16 miliona hektara