Telegram, poznata aplikacija za razmenu poruka, ubuduće će predavati broj telefona i IP adresu korisnika vlastima, ukoliko je korisnik osumnjičen za „kriminalne aktivnosti“. Ova promena dolazi kao deo najnovije izmene u politici privatnosti aplikacije, nekoliko nedelja nakon hapšenje vlasnika aplikacije Pavela Durova u Francuskoj.
Ako Telegram dobije validan sudski nalog, koji potvrđuje da je korisnik osumnjičen za prestup koji istovremeno krši i uslove korišćenja platforme, kompanija može da podeli ove informacije sa nadležnim organima, piše The Verge.
Ovo je poslednja u nizu promena koje Telegram uvodi nakon hapšenja osnivača Pavela Durova prošlog meseca, kada su ga francuske vlasti optužile za omogućavanje nelegalnih aktivnosti na platformi.
Durov je u poslednjem saopštenju naglasio da su ove promene uvedene kako bi se sprečile zloupotrebe funkcija pretrage na aplikaciji, koje su neki korisnici koristili za prodaju ilegalne robe.
Telegram je ranije vlastima predavao podatke samo ako je korisnik bio osumnjičen za terorizam.
Međutim, sada će podaci biti predati i u slučaju drugih kriminalnih aktivnosti, ukoliko sud izda odgovarajući nalog.
Pored toga, kompanija će kvartalno izveštavati o slučajevima u kojima je delila korisničke podatke sa vlastima, kao deo svoje politike transparentnosti.
Telegram se suočava sa kritikama zbog labave moderacije, što je aplikaciju učinilo popularnom među kriminalcima.
Prema izveštajima, hiljade kanala na ovoj platformi povezane su sa terorizmom, trgovinom drogom, dečjom eksploatacijom i ekstremizmom.
Da bi se izborio sa ovim problemom, Durov je najavio da Telegram koristi veštačku inteligenciju za identifikaciju i uklanjanje problematičnog sadržaja.
Zakon koji bi primorao TikTok da proda „kineski“ udeo pred američkim sudom