Vesti iz sveta

28.06.2024. 15:11

Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Temu optužen za špijuniranje korisnika

Foto: Pixabay

Aplikacija za kupovinu Temu, koja je postala izuzetno popularna u SAD, predmet je zvanične istrage za navodno špijuniranja korisnika, odnosno neovlašćeno prikupljanje njihovih podataka.

Glavni tužilac Arkanzasa Tim Grifin podneo je tužbu u kojoj tvrdi da je Temu „opasni malware“ koji koristi širok spektar podataka korisnika bez njihovog pristanka.

Prema navodima iz tužbe, Temu omogućava pristup operativnom sistemu telefona, uključujući kameru, lokaciju, kontakte, poruke i druge aplikacije.

Grifin tvrdi da Temu prikuplja podatke korisnika i prodaje ih trećim stranama, profitirajući na račun privatnosti korisnika, piše ArsTechnica.

Grifin je takođe „zabrinut da vlasnici Temu aplikacije, PDD Holdings, moraju da dele podatke sa kineskom vladom“, zbog zakona koji zahtevaju saradnju sa obaveštajnim agencijama.

Ove tvrdnje temelje se na istraživanju kompanije Grizzly Research, koja je opisala PDD Holdings kao „prevarantsku kompaniju“ i nazvala Temu „skrivenim spyware-om“.

Temu je optužen da privlači korisnike obećanjima o jeftinim i kvalitetnim proizvodima, dok zapravo cilja na prikupljanje što većeg broja korisničkih podataka putem „adiktivnih funkcija“ koje zadržavaju korisnike na aplikaciji.

Grifin traži sudsku zabranu aplikacije Temu zbog navodnog špijuniranja korisnika i kršenja Zakona o zaštiti ličnih podataka u Arkanzasu.

Ako sud presudi u korist tužitelja, Temu bi mogao biti kažnjen sa 10.000 dolara po prekršaju i moraće vratiti profit stečen prodajom podataka i obmanjujućim prodajama.

Temu je reagovao na tužbu, izražavajući iznenađenje i razočaranje zbog odluke Arkanzasa da podnese tužbu bez nezavisnog istraživanja činjenica.

Kompanija negira sve optužbe i najavljuje „energičnu odbranu“.

Ova situacija dolazi nakon što je slična aplikacija, Pinduoduo, takođe bila na meti kritika zbog navodnih rizika po privatnost i sigurnost.

PDD Holdings, vlasnik obe aplikacije, u međuvremenu preselio je svoje glavne kancelarije u Irsku, ali većina poslovanja ostaje u Kini.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.