Svet

08.05.2024. 15:31

Autor: Aleksandra Nenadovic

TikTok tuži američku vladu zbog pokušaja zabrane, tvrdi da je neustavna

Foto: Pixabay

Svet

08.05.2024. 15:31

TikTok je tužio američku vladu nakon izglasavanja novog zakona koji bi primorao vlasnika aplikacije, kompaniju ByteDance, da ili većinsko vlasništvo proda preduzeću van matične KIne, ili da se suoči sa zabranom u SAD. U podnesku na sudu, TikTok kaže da je Kongres SAD „preduzeo korak bez presedana da izričito izdvoji i zabrani TikTok“ i naziva taj potez „neustavnim“, piše The Verge.

U žalbi se tvrdi da prodaja aplikacije za deljenje kratkih video sadržaja nije moguća i da bi se tako ozakonilo „prinudno gašenje“ operacija do 19. januara 2025.

„Prvi put u istoriji, Kongres je doneo zakon koji podvrgava (jednu) platformu trajnoj, nacionalnoj zabrani i svakom Amerikancu zabranjuje da učestvuje u jedinstvenoj onlajn zajednici sa više od milijardu ljudi širom sveta“, navodi se u tužbi.

Prošlog meseca, predsednik Džozef Bajden potpisao je zakon koji je ByteDance-u dao devet meseci da se „oslobodi“ TikTok-a ili obustavi rad u SAD, navodeći zabrinutost za nacionalnu bezbednost. Međutim, u aktuelnoj žalbi sada se navodi da vlada tek treba da pruži dokaze da kineska vlada zloupotrebljava TikTok.

„Čak i izjave pojedinačnih članova Kongresa i izveštaj kongresnog odbora samo ukazuju na zabrinutost zbog hipotetičke mogućnosti da bi TikTok mogao biti zloupotrebljen u budućnosti, bez navođenja konkretnih dokaza — iako se platforma istakla u Sjedinjenim Državama od kada je prvi put pokrenuta 2017.“, navodi se u tužbi.

TikTok tvrdi da zabrana u SAD ne bi bila izvodljiva, jer bi primorala TikTok da premesti „milione linija softverskog koda“ sa ByteDance na novog vlasnika.

Dodaje se da ograničenja kineske vlade ne bi dozvolila prodaju TikToka sa njegovim algoritmom. TikTok tvrdi da bi zabrana američku verziju njihove aplikacije učinila „ostrvom“ koje Amerikancima daje „odvojeno iskustvo“ od ostalih korisnika, a istovremeno podriva njegovo poslovanje.

Kada su SAD pokušale da zabrane TikTok-a tokom Trampovog mandata, kompanija je razmišljala o izdvajanju svojih operacija u SAD u partnerstvu sa američkim kompanijama kao što su Walmart, Microsoft i Oracle.

Ali, ti dogovori nikada nisu ostvareni. Kompanija je takođe pokušala da pridobije naklonost vlade tako što je na Oracle-ovim serverima smeštala podatke o američkim korisnicima, ali nedavni izveštaj kompanije Fortune sugeriše da je ovaj potez bio „u velikoj meri kozmetički“.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.