Svet

14.01.2025. 10:42

Autor: Nova ekonomija

Tramp umešan u „zločinačke pokušaje“ da poništi izbore 2020: Izveštaj specijalnog tužioca SAD

Wikimedia

Svet

14.01.2025. 10:42

Specijalni tužilac SAD Džek Smit zaključio je da je Donald Tramp učestvovao u „neviđenim zločinačkim naporima“ da održi vlast nakon što je izgubio na izborima 2020. godine, ali je njegov pokušaj da slučaj dovede do suđenja bio sprečen tadašnjom pobedom novoizabranog predsednika, navodi se u izveštaju objavljenom u utorak.

Izveštaj detaljno opisuje Smitovu odluku da podigne optužnicu protiv Trampa u četiri tačke, optužujući ga da je planirao da ometa prikupljanje i overu glasova nakon poraza od demokratskog predsednika Džoa Bajdena 2020, prenosi Rojters.

Zaključuje se da bi dokazi bili dovoljni da se Tramp osudi na suđenju, ali je njegov skori povratak na mesto predsednika, zakazan za 20. januar, to onemogućio.

Smit, koji se suočava sa nemilosrdnim kritikama od strane Trampa, takođe je branio svoju istragu i tužioce koji su na njoj radili.

„Tvrdnja gospodina Trampa da je na moje odluke kao tužioca uticala ili ih usmeravala Bajdenova administracija ili drugi politički akteri je, jednom rečju, smešna“, napisao je Smit u pismu u kojem je detaljno opisao svoj izveštaj.

Nakon puštanja na slobodu, Tramp je, u postu na svojoj društvenoj mreži Truth Social, nazvao Smita „tužiocem koji nije bio u stanju da njegov slučaj iznese na sud pre izbora“.

Trampovi advokati, u pismu državnom tužiocu Meriku Garlandu koje je javno objavilo Ministarstvo pravde, nazvali su izveštaj „politički motivisanim napadom“ i rekli da bi njegovo objavljivanje pre Trampovog povratka u Belu kuću štetilo predsedničkoj tranziciji.

Veliki deo dokaza navedenih u izveštaju je ranije objavljen.

Ali sada ima i nekih novih detalja, kao što je da su tužioci razmatrali da optuže Trampa za podsticanje napada na američki Kapitol 6. januara 2021. prema američkom zakonu poznatom kao Zakon o ustanku.

Tužioci su na kraju zaključili da takva optužba predstavlja pravni rizik i da nema dovoljno dokaza da je Tramp nameravao da izvrši „pun obim“ nasilja tokom nereda, neuspelog pokušaja rulje njegovih pristalica da spreči Kongres da potvrdi izbore 2020.

Optužnica tereti Trampa za zaveru da ometa izbornu overu, prevari Sjedinjene Američke Države u vezi tačnih izbornih rezultata i liši biračkog prava američke glasače.

Smitova kancelarija je utvrdila da su optužbe možda bile opravdane protiv nekih saučesnika optuženih da su pomogli Trampu da sprovede plan, ali u izveštaju se navodi da tužioci nisu doneli konačne zaključke.

Nekoliko Trampovih bivših advokata ranije je identifikovano kao saučesnici koji se pominju u optužnici.

Drugi deo izveštaja detaljno opisuje Smitov slučaj koji optužuje Trampa da je nezakonito zadržao osetljiva dokumenta o nacionalnoj bezbednosti nakon što je napustio Belu kuću 2021.

Ministarstvo pravde se obavezalo da taj deo neće objaviti dok traje sudski postupak protiv dvojice Trampovih saradnika optuženih u ovom slučaju.

Smit, koji je prošle nedelje napustio Ministarstvo pravde, odustao je od oba slučaja protiv Trampa nakon što je pobedio na prošlogodišnjim izborima, navodeći dugogodišnju politiku Ministarstva pravde protiv krivičnog gonjenja aktuelnog predsednika. Ni jedan nije stigao do suđenja.

Tramp se po svim tačkama optužnice izjasnio da nije kriv. Redovno napadajući Smita kao „poremećenog“, Tramp je te slučajeve prikazao kao politički motivisan pokušaj da se ošteti njegova kampanja i politički pokret.

Tramp i njegova dva bivša saoptuženika u slučaju poverljivih dokumenata pokušali su da blokiraju objavljivanje izveštaja, nekoliko dana pre nego što Tramp treba da se vrati na funkciju 20. januara. Sudovi su odbili njihove zahteve da u potpunosti spreče njegovo objavljivanje.

Tužioci su dali detaljan pregled svog slučaja protiv Trampa u prethodnim sudskim podnescima. Kongresno veće je 2022. objavilo sopstveni izveštaj od 700 stranica o Trampovim akcijama posle izbora 2020.

Obe istrage su zaključile da je Tramp širio lažne tvrdnje o široko rasprostranjenoj prevari birača nakon izbora 2020. i vršio pritisak na državne zakonodavce da ne potvrde glasanje, i na kraju, takođe je pokušao da iskoristi lažne grupe birača koji su obećali da će glasati za Trampa, u državama koje je zapravo pobedio Bajden, u pokušaju da spreči Kongres da potvrdi Bajdenovu pobedu.

Napor je kulminirao napadom 6. januara 2021. na američki Kapitol, kada je gomila Trampovih pristalica upala u Kongres u neuspelom pokušaju da spreče zakonodavce da overe glasanje.

Smitov slučaj se suočio sa pravnim preprekama čak i pre Trampove izborne pobede. Bio je pauziran mesecima dok je Tramp insistirao na svojoj tvrdnji da ne može biti krivično gonjen za zvanične radnje koje je preduzeo kao predsednik.

Konzervativna većina u Vrhovnom sudu uglavnom je stala na njegovu stranu, dajući bivšim predsednicima širok imunitet od krivičnog gonjenja.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.