Svet

09.01.2025. 10:42

Rojters

Autor: Nova ekonomija

Trampova najava o povećanju carina poljuljala svetska tržišta

Tržišta od Kine, preko Evrope do Meksika se spremaju za pooštravanje carina koje je najavio novi-stari predsednik SAD

Svet

09.01.2025. 10:42

Kina, Evropa, Kanada i Meksiko, ali i ostala svetska tržišta, negativno su pogođena zbog obećanja Donalda Trampa da će povećati carine kada stupi na dužnost predsednika SAD, odnosno za desetak dana.

Tramp je najavio carine od deset odsto na globalni uvoz, 60 odsto na kinesku robu, plus namet od 25 odsto na kanadske i meksičke proizvode. Ekonomisti navode da bi ovo poremetile tokove svetske trgovine, podigle troškove za potrošače i industriju, ali i izazvalo odgovoarajuću ekonomsku odmazdu pogođenih država, navodi Rojters.

Kina

„Kina će verovatno biti primarna meta Trampovog trgovinskog rata (verzija) 2.0“, ocenila je investiciona banka Goldman Saks. Tamošnji investitori su već reagovali, primoravajući berze i centralnu banku zemlje da brane juan i berze koje su u padu.

Strogo kontrolisana kineska valuta je dostigla šesnaestomesečni minimum, uz dolar koji je značajno iznad simboličnih 7,3 juana.

Britanska banka Barklis smatra da će juan oslabiti na 7,5 za dolar do kraja 2025. godine, a da bi u scenariju američkih carina od 60 odsto pao na 8,4 za dolar.

Čak i bez carina, valutu je ugrozila slabije nego očekivana privreda, što je smanjilo prinose na kineske državne obveznice i povećalo jaz sa prinosima američkih državnih obveznica.

Analitičari očekuju da će Kina dozvoliti da juan dodatno oslabi kako bi pomogla izvoznicima da upravljaju poseldicama carina – ali postepeno.

Iznenadni pad bi doveo do izražaja prikriveni strah od odliva kapitala i uzdrmao samopouzdanje, već narušeno nakon što su akcije upravo doživele najveći nedeljni pad u poslednje dve godine.

Evro-miks

Evro je pao za preko pet odsto od proglašenja pobednika na američkim izborima na dvogodišnji minimum od oko 1,03 dolara.

JPMorgan i Rabobank računaju da bi zajednička evropsoka valuta mogla pasti na „psihološku granicu“ od jednog dolara za jedan evro ove godine, zbog tarifne neizvesnosti.

SAD su najvažniji trgovinski partner Evropske unije, sa 1,7 biliona dolara razmene roba i usluga.

Tržišta očekuju smanjenje stope Evropske centralne banke za 100 baznih poena ove godine, kako bi se podržala usporena ekonomija. Ali trgovci, koji spekulišu da bi carine mogle da podstaknu inflaciju u SAD, istovremeno predviđaju smanjenje Fed-ovih stopa za samo 40 baznih poena, što bi dolar učinilo još privlačnijim u poređenju sa evrom.

Slabljenje kineske ekonomije takođe šteti Evropi, a carine koje bi istovremeno pogodile i Kinu i EU mogle bi da budu „veoma toksična mešavina za evro“, rekao je valutni strateg ING-a Frančesko Pezole.

Auto industrija

U Evropi su akcije proizvožača automobila takođe posebno osetljive na pominjanje tarifa.

U ponedeljak, berzanska korpa proizvođača automobila SXAP, nakratko je porasla za skoro pet odsto zbog izveštaja Vašington posta da Trampovi saradnici istražuju uvozne dažbine samo za kritične uvoze, ali je zatim korpa pala pošto je Tramp demantovao ovaj članak.

Promene naglašavaju osetljivost investitora na sektor koji je već depresivan, u kome su akcije pale za četvrtinu vrednosti od vrhunca u aprilu 2024. godine.

Barclays-ov šef evropske strategije kapitala Emanuel Kau rekao je da očekuje da i automobilska industrija bude među sektorima koji će biti izloženi američkim carinama. Drugi sektori uključuju osnovne proizvode, luksuznu robu i industriju.

Ekonomska slabost evrozone bi takođe mogla da produži slabe performanse evropskih indeksa. STOXX 600 porastao je šest odsto u 2024. godini, dok je S&P 500 indeks istovremeno skočio za 23 odsto.

Kanada

Kanadski dolar je blizu četvorogodišnjeg minimuma nakon naglog pada izazvanog Trampovim carinskim pretnjama Kanadi i Meksiku, koje bi bile na snazi dok ove dve države „ne obuzdaju (upliv) droge i migranata“.

Puni trgovinski rat koji zahteva dodatno smanjenje kanadske kamatne stope mogao bi da gurne kanadski dolar na 1,50 u odnosu na američki dolar, rekao je Pesole, što bi bio dodatni pad od skoro pet odsto.

Ekonomske izglede američkog severnog suseda dodatno komplikuje nedavna ostavka premijera Džastina Trudoa.

Meksiko

Meksički pezos je već bio u padu od 16 odsto u odnosu na dolar 2024. kada je Tramp izabran, tako da su mnoge vesti – i dobre za dolar i loše za pezos – bile uračunate u cenu.

Učinak pezosa u 2024., pad od 18,6 odsto, bio je njegov najslabiji godišnji rezultat od 2008. Pored pretnje carinama iz SAD – odredišta 80 odsto meksičkog izvoza – kontroverzna reforma pravosuđa je takođe uticala na valutu.

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.