Vesti iz sveta

22.01.2021. 12:21

Wall Street Journal

Autor: Nova Ekonomija

Trgovinska pravila nakon Bregzita problem za manje kompanije

Prvih par nedelja britanskog poslovanja van EU teklo je otežano, jer roba velikih kompanija uglavnom olakšano plovi kroz luke, ali mnoga mala preduzeća se bore sa novim pravilima nakon Bregzita, piše Vol strit žurnal. Po prvi put ...

Foto: Pixabay

Prvih par nedelja britanskog izvoza i uvoza iz EU nakon Bregzita teklo je otežano, jer je roba velikih kompanija uglavnom olakšano plovila kroz luke, ali mnoga mala preduzeća su se borila sa novim trgovinskim pravilima, piše Vol strit žurnal.

Po prvi put u skoro pola veka, roba koja se kreće između EU i Ujedinjenog Kraljevstva počev od 1. januara suočila se sa carinskim kontrolama i potrebom da ispuni odvojene setove standarda i propisa.

Kao dodatna komplikacija, roba koja se iz ostatka Britanije kreće u Severnu Irsku suočava se sa kontrolama, nakon kompromisa da se izbegne kopnena granica sa Republikom Irskom, koja je članica Evropske unije.

Velike britanske trgovine prijavile su samo manje poremećaje u uvozu hrane, dok luke u zemlji prijavljuju nekoliko problema sa kontejnerskim prometom koji čini 60 odsto trgovine u Velikoj Britaniji ili probleme sa njihovim drugim velikim preduzećima.

Ali mnoge manje kompanije iz Velike Britanije, koje robu prebacuju u EU kamionima koji prelaze kanal brodovima ili kroz tunel ispod Lamanša, kažu da imaju dodatne troškove i velika kašnjenja i brinu da će ovo predstavljati trajnu prepreku za njihov izvoz u kontinentalnu Evropu.

Prema novim trgovinskim aranžmanima, britanska vlada procenjuje da će postojati 215 miliona dodatnih carinskih deklaracija godišnje – gotovo 600.000 dnevno – za koje preduzeća kažu da će im trebati vremena i da će koštati novac za organizaciju.

Neke kompanije će morati da plaćaju takse za inspekciju, da traže uvozne dozvole i da smisle kako da obračunaju porez na dodatu vrednost. 

Britanski izvoz hrane i životinja u EU proveravaće se po dolasku.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.