Vesti iz sveta

04.09.2023. 09:11

HRT

Autor: Katarina Pantelić

U Hrvatskoj smanjena proizvodnja pšenice i ječma

Psenica Foto: Flickr -Marco Verch Professional Photographer

Minisarstvo poljoprivrede Hrvatske saopštilo je da se usled ekstremnih vremenskih uslova koji su obeležili proleće ove godine, može očekivati  smanjenje proizvodnje pšenice za 13 odsto i ječma za 20 odsto.

Prema prvim procenama, kako je saopštilo Ministarstvo a prenosi HRT, uočen je manji pad proizvodnje pšenice nego što se najavljivalo tokom proleća i ranog leta, a mogući razlozi su oporavak na pojedinim delovima i gotovo deset odsto više zasejanih hektara.

Slična je situacija i s ječmom kojeg je takođe zasejano više, ali zbog značajno manjih prinosa prve procene Državnog zavoda za statistiku govore o mogućih više od 20 odsto pada.

U slučaju uljane repice situacija je drugačija, budući da su se površine pod uljanom repicom smanjile zbog prelaska na neke druge kulture, a prinos je povećan.

Hrvatska i mnoge zemlje već drugu godinu zaredom se suočavaju sa ekstremnim vremenskim uslovima koji su se prošle godine odrazili na proizvodnju kukuruza usled letnih suša, dok su se ove godine, zasad, prekomerne padavine odrazile na poljoprivredne kulture.

Otkupne cene žitarica (pšenice, ječma i kukuruza) su ove godine niže od prošle godine.

Ministarstvo je navelo da je pad cena žitarica bio izraženiji ranije ove godine, ali da su se one stabilizovale krajem juna, kao i da se očekuje nesmetano snabdevanje tržišta i nastavak izvoza.

Globalna nestašica litijuma očekuje se već 2025. godine

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.