Prozjumeri, mala domaćinstva koja su ugradla solarne panele i na taj način postala i potrošači i proizvođači struje, u Severnoj Makedoniji neće plaćati naknadu za korišćenje mreže prilikom isporuke viška električne energije u elektroenergetski sistem.
Tako je odlučila Regulatorna komisija za energetiku i vodne usluge Republike Severne Makedonije (RKE), prenosi portal BalkanGreenEnergyNews.
Odluka je doneta sredinom jula i kako se dodaje, sa ciljem da se olakšaju uslovi za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora.
Marko Bislimoski, predsednik RKE, izjavio je kako agencija želi da stimuliše potrošače da postavljaju fotonaponske elektrane, odnosno solarne panele u svojim domaćinstvima.
On veruje da će veliki broj domaćinstava biti podstaknut da iskoristi povoljne uslove i da u vreme energetske krize sebi obezbedi struju iz sopstvenih izvora.
Odluka se odnosi na domaćinstva i male potrošače, odnosno na domaćinstva koja su instalirala solarne panele instalisane snage do šest kilovata (kW) i drugi potrošači koji su instalirali elektrane snage do 40 kW, naglasio je Bislimoski.
Iskustva građana koji su ugradili solarne panele i postali „prozjumeri“
Jednostavnija prijava za solarne panele u Republici SrpskojTo je u kratkom periodu druga odluka kojom Severna Makedonija želi da poveća broj prozjumera.
Severna Makedonija je u junu povećala maksimalni dozvoljeni kapacitet krovnih solarnih elektrana za domaćinstva, firme i državne institucije, sa četiri na šest kW, a za male potrošače sa 20 na 40 kW.
Tada je takođe omogućeno prozjumerima da prodaju višak energije koju proizvedu na tržištu.
Kako je nedavno pisala Nova ekonomija, prozjumeri, odnosno mala domaćinstva koja imaju status proizvošač-potrošač u Srbiji, žale se da država ne poštuje uredbu kojom je definisano kako im se obračunava porez i akciza, na razliku između utrošene i proizvedene energije.
Ivan Maričić iz Rume, čije domaćinstvo spada u prozjumere, objasnio nam je i da se prozjumerima na računu za triju naplaćuje i Naknada za obradu pristupa distributivnom sistemu koja je u julu iznosila 617,73 dinara.
„Ako od EPS-a povučemo 500 i predamo 500 (kWh) to je trebalo da se oduzme, razlika je nula i onda bismo porez, akcizu i naknade plaćali na nulu“, dodaje Maričić.
Kako objašnjava, ako porozjumeri uzmu 700, a predali su 500 razlika je 200 kilovata.
„Mi onda treba da plaćamo električnu energiju kao i svi ostali građani i porez i akcizu na tih 200“, dodaje sagovornik našeg portala i podseća da još nije počela da radi radna grupa, koja je formirana kako bi rešavala probleme prozjumera.