Svet

21.09.2024. 15:31

Demostat

Autor: Nova ekonomija

U Velikoj Britaniji se priprema otvaranje prvog rudnika litijuma

Foto: Flickr - Justin Ennis

Svet

21.09.2024. 15:31

U britanskom regionu Kornvolu počelo je da radi demonstranciono postrojenje za preradu litijuma, što je osam godina od najave tog projekta prvi vidljivi korak ka otvaranju rudnika, piše Demostat.

Projekat je pokrenula startap kompanija „Cornish Lithium“ rudarskog inženjera Džeremija Rathola, a podržala ga je i državna Britanska banka za infrastrukturu i vodeće rudarske kompanije.

Kako se navodi, rudarska kompanija „Imeris“ koja je s tim startapom ušla u konzorcijum za otvaranje rudnika u Kornvolu, radi i na projektu otvaranja rudnika litijuma u središnjoj Francuskoj.

U Evropi su, pored toga, u fazi početnih projekata još dva ležišta – jedno u austrijskim Alpima, a drugo u severnoj portugalskoj oblasti Barozo.

Litijum će se, naime, dobijati iz vode i stenja. Ima ga u geotermalnim vodama, pa prve bušotine sežu do čak 2.000 metara ispod tla, te se dobijaju podaci i o sastavu stena.

Predviđa se da komercijalna proizvodnja počne krajem 2025. ili početkom 2026. godine, te će to biti prvi rudnik litijuma u Velikoj Britaniji, verovatno i prvi u Evropi. Jedinstven jer je predviđeno da se mineral vadi i iz termalnih voda i iz stena, po dve metodologije za koje se tvrdi da su „zelene“.

U prvoj fazi je bilo prikupljeno 67 miliona dolara (59 miliona evra) za istraživanja, dok bi konačan račun za pokretanje rudnika bio 728 miliona dolara (651 milion evra).

Procenjuje se da bi do kraja ove decenije, ukoliko se sprovede plan, rudnik u Kornvolu mogao da godišnje isporučuje 20.000 tona litijuma što je dovoljno za baterije 500.000 električnih vozila, ili za trećinu ukupne britanske proizvodnje automobila.

Britanski mediji su naklonjeni tom projektu, posebno lokalni jer u tom poslu vide izlaz za čitav region koji je jedan od najsiromašnijih.

Martinović: Studija (koju ne možete da vidite) pokazala da neće biti štete od rudarenja litijuma

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.