Od nedelje 19. januara 2025. godine, TikTok platforma, prema odluci Vrhovnog suda Sjedinjenih Američkih Država, najverovatnije više neće biti u dostupna stanovnicima ove zemlje. Korisnici TikTok-a, koji je u vlasništvu kineskog milijardera Žang Jiminga (Zhang Yiming), odlučili su da ovoj odluci prkose prelaskom na drugu kinesku aplikaciju – RedNote (Xiaohongshu), prenosi Rojters.
Bukvalan prevod naziva ove aplikacije je „Mala crvena knjiga“, što tradicionalno označava zbirku izreka kineskog komunističkog lidera Mao Cedunga.
RedNote je platforma slična TikToku, Instagramu i Pinterestu, na kojoj korisnici međusobno mogu da komuniciraju i dele objave. Izgled početne strane razlikuje se od TikToka i Instagrama, jer se istovremeno prikazuje više objava – slika, tekstova ili videa.
Putem lajvstriminga korisnici mogu i da trguju, što je takođe jedan od trendova na TikToku u posledinjh nekoliko meseci – kupovina i prodaja putem lajv uključenja. Tada bi neki korisnik – trgovac, po nižoj ceni prodavao proizvode ekskluzivno za gledaoce lajv prenosa ili bi „delio“ kodove za popust prilikom kupovine.
S druge strane, u Srbiji je veoma popularna prodaja odeće putem lajvstriminga – kada trgovci po sistemu „ko se prvi javi u komentaru“ prodaju dostupne komade odeće.
Aplikacija RedNote je veoma popularna u Kini, sa preko 300 miliona korisnika, od čega većinu čine mlade žene, prenosi Rojters. Međutim, pre nekoliko dana veliki broj američkih korisnika odlučio je da se pridruži ovoj platformi.
Od srede, hashtag „TikTok refugee“ (izbeglica sa TikToka) je na aplikaciji prikupio gotovo 250 miliona pregleda i preko 5,5 miliona komentara. Mnogi američki korisnici pridružili su se platformi kao čin prkosa protiv odluke Vašingtona o TikToku, prenosi CNN.
Međutim, ovakva odluka mogla bi da ima suprotan efekat od željenog. RedNote nije namenjen za korisnike van Kine, jer je jezik same platforme mandarinski, ali Rojters navodi da rukovodioci platforme trenutno rade na modernizaciji aplikacije i mogućnosti prevođenja na engleski jezik.
Sa druge strane, TikTok je aplikacija koja je namenjena globalnoj publici, ali, iako u kineskom vlasništvu – nije dostupan kineskim korisnicima.
Jiming, čija je kompanija „ByteDance“ vlasnik TikToka, razvio je posebnu verziju ove aplikacije – Douyin, isključivo za korisnike iz Kine.
Prelazak američkih korisnika na RedNote, kinesku aplikaciju sa isključivo kineskim korisnicima, mogao bi da izazove upravo ono što je odluka Vrhovnog suda trebalo da spreči – dalje širenje kineskog uticaja u SAD, kako političkog, tako i ekonomskog.
TikTok se sprema da u nedelju Amerikancima ugasi aplikaciju