Britanski premijer Dejvid Kameron založio se za povećanje plata u Velikoj Britaniji, gde je zabeležen pad kupovne moći građana.
„Vreme je da se u Britaniji povećaju plate. Uspeh u ekonomiji ne može samo da se ogleda u privrednom rastu ili bilansu rada britanskih kompanija, već i u povećanim platama i boljem životnom standardu“, rekao je Kameron u govoru u Savezu britanskih trgovinskih komora, tri meseca pre parlamentarnih izbora.
Posle teške recesije usled globalne ekonomske krize 2008. i 2009. godine, britanska privreda se postepeno oporavila i prošle godine dobila je zamah s rastom od 2,6 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Međutim, plate su rasle sporije od povećanja inflacije, što je izazvalo pad kupovne moći građana. Od dolaska Kamerona na vlast u maju 2010. godine do novembra 2014. prosečna plata je povećana za 7,6 odsto dok su cene skočile za 12,1 odsto.
Pad cene nafte, a time i goriva na pumpama, u kombinaciji s „ratom cena“ između supermarketa, dovel je poslednjih meseci do usporenog rasta inflacije, tako da su realne zarade mogle konačno malo da napreduju.
Opoziconi lider laburista Ed Miliband je rekao da, i pored toga, prosečan Britanac još nije osetio dobrobit ekonomskog oporavka zemlje.
Savez britanskih sindikata odmah je osudio današnji Kameronov govor kao „predizbornu laganu muziku“.
„Od kada je Kameron premijer, prosečna plata je 2.500 funti (3.360 evra) manja na godišnjem nivou. Pad životnog standarda je na najdramatičnijem nivou od vladavine kraljice Viktorije (1837-1901)“, rekao je generalni sekretar Saveza britanskih sindikata Frensis O’Grejdi.
Uobičajenu hegemoniju laburista i konzervativaca na predstojećim izborima mogu da ugroze sve popularnija antievropska stranka UKIP, stranka Zelenih i Škotska narodna stranka, zbog čega je rezultat izbora u potpunosti neizvestan.
Dakle jedino je državi, po načelu samovolje, moguće da zelenaši, dok nama kojima gazde ostaju dužne i godinama pošteno zarađene novce, nema na to nema nikakve kamate.