Svet

18.03.2014. 11:15

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Velika Britanija: Pet porodica bogato skoro kao petina nacije

Svet

18.03.2014. 11:15

Prihodi pet najbogatijih britanskih porodica uvećali su se četiri puta brže nego prihodi ostatka populacije, navodi se u izveštaju organizacije Oksfam.

Nejednakost se produbljuje u Velikoj Britaniji, jer pet najbogatijih britanskih porodica poseduje bogatstvo u vrednosti od 33,7 milijardi evra, što je jednako sredstvima kojima raspolaže 12,6 od ukupno 63 miliona žitelja Britanije, preneo je list Figaro.

Na čelu najbogatijih Britanaca na Forbsovoj listi je vojvoda od Vestminstera, Džerald Kavendiš Grosvenor, čije se bogatstvo procenjuje na 9,4 milijarde evra, koliko poseduje 10 odsto najsiromašnijeg britanskog stanovništva. 

U vlasništvu aristokratske porodice Grosvenor je 77 hektara zemljišta u najluksuznijem delu Londona, u kvartovima Mejfer i Belgrejv u blizini Bakingemske palate, zatim 39.000 hektara zemlje u Škotskoj, 13.000 hektara u Španiji, kao i ogroman broj nekretnina. 

Na drugom mestu su braća Indijci, Dejvid i Sajmon Ruben, čije se bogatstvo procenjuje na sedam milijardi funti, a čiji se biznis sastoji u poslovima s nekretninama i internetom. 

Treći na listi su takođe Indusi, Šričand i Gopičand Hindudža, porodični vlasnici globalnog konglomerata „Hindudža grupe“, osnovane u Indiji, a sa sedištem u Londonu. Njihovo bogatstvo, čiji iznos nije naveden, potiče od automobilske, vojne i industrije energetike Indije. 

Na četvrtom mestu je porodica Kadogan, koja je vlasnik velikog broja nekretnina, 36 hektara zemlje u Čelsiju, Najtsbridžu i Londonu. 

Na petom mestu je Majk Ešli, vlasnik lanca prodavnica Sport dajrekt. 

Između 1993. i 2011. godine prihodi bogatih Britanaca su udvostručeni, dok su prihodi 90 odsto populacije povećani samo za 27 odsto. 

„Velika Britanija je na putu da postane duboko podeljena zemlja, u kojoj prihodi bogate elite rastu, dok milioni porodica ne uspevaju da sastave kraj sa krajem“, navodi se u saopštenju Oksfama. 

„To nije znak uspešne ekonomije, već neuspeh,a koji je rezultat političkog izbora, koji mora da se promeni“, dodaju analitičari te agencije. 

Vlada Dejvida Kamerona predstaviće u sredu predlog budžeta. Oksfam traži odlučniju borbu protiv utaje poreza, povećanje minimalne plate i veće oporezivanje najbogatijih.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.