Ako bi nemačka privreda napustila globalni lanac snabdevanja i vratila izradu takozvanih poluproizvoda natrag u zemlju, njen bruto domaći proizvod (BDP) pao bi za deset odsto, tvrde predstavnici nemačkog Instituta za privredna istraživanja (IFO). Inače, izrada poluproizvoda u stranim zemljama, koje prave nemačka preduzeća, toj zemlji donosi više od 600 milijardi dolara.
Kada bi se i druge zemlje okrenule takvoj strategiji, ili kada uvele dodatne carine Nemačkoj u znak neke eventualne odmazde, pad njenog BDP-a bio bi još veći, navodi se u istraživanju.
Većina nemačkih preduzeća jednostavno ne namerava da se izoluje od međunarodnih lanaca snabdevanja, jer tek svaka deseta kompanija u Nemačkoj planira da proširi sopstvene nabavke na domaće kompanije, ili na one koje posluju u drugim evropskim zemljama.
Kako se ocenjuje reciklaža, bioekonomija (primena biološkog materijala u energetici i za izradu sirovina), kao i korišćenje obnovljivih resursa mogu da budu održiva strategija koja bi mogla da ponudi sigurnije snabdevanje sirovinama.
Nestašica čipova negativno utiče na gejming industriju
Industrija čipova postaje jedna od najvećih zagađivačaKako se ocenjuje, kompanije bi mogle da ublaže rizike u snabdevanju odgovarajućim ugovorima, kao i nabavkom od više partnera iz razlilčitih zemalja.
Prema mišljenju nemačkih stručnjaka, važno je očuvati i evropsko tržište koje bi moglo da služi kao zaštita od poremećaja na globalnom tržištu.
Prošle 2021. godine značajno su porasle cene brojnih sirovina, primarnih proizvoda, kao i svih vrsta robe.
Kompanije se suočavaju sa situacijama da naručene materijale ponekad moraju da čekaju nedeljama ili mesecima kako bi ih dobile i nastavile sa proizvodnjom.
Svetsko tržište sirovina tokom prošle godine je karakterisao nagli rast cena, problemi u snabdevanju, kao i nestašice, koje se objašnjavaju posledicama takozvanog „korona šoka“ iz proleća 2020, kada je krenula pandemija COVID-19.
Ocenjuje se i da će tokom 2022. godine najverovatnije dominirati pandemija korone i neizvesnost u vezi sa pandemijskim ograničenjima. Biće važno i kako „veliki igrači“ iz Udruženja zemalja izvoznika nafte (OPEC) ili Kina reaguju na sva ta dešavanja.
Bolji pokazatelji nemačke ekonomije, ali i dalje ispod prošlogodišnjih
Nemačka privreda najinovativnija na svetuProcenjuje da bi ovogodišnja prodaja u električnoj i digitalnoj industriji mogla da bude i za 10 odsto veća bez trenutnih problema u nabavci čipova (poluprovodnika) i ostalih materijala za proizvodnju.
Navodi se da proizvodnja poluprovodnika, kao ključna industrijska oblast, treba da se proširi na način koji bi obezbedio nezavisnost kompanijama kojima su oni potrebni.
Ipak, autori studije smatraju da su nemački proizvođači i dobavljači zahvaljujući uspešnoj strategiji nastavili da uspešno posluju, uprkos svim nepovoljnim okolnostima na tržištu.