Kineska ekonomija je u 2013. godini zabeležila najniži rast u poslednjih 14 godina, ali je rezultat ipak bolji od projekcije kineskih vlasti.
BDP je u četvrtom tromesečju 2013. porastao za 7,7 odsto, što je u poređenju s trećim kvartalom pad od 0,1 odsto.
Kako prenosi Rojters, ovo usporavanje rasta druge po veličini svetske privrede duguje se padu tražnje i investicija na kraju prošle godine, koji bi se mogao nastaviti i u 2014.
Peking i dalje pokušava da uspostavi bolju ravnotežu između unutrašnje potražnje i izvoza, smatraju analitičari
Ekonomisti u Rojtersovoj anketi za četvrti kvatal 2013. predvideli su u proseku privredni rast od 7,6 odsto bruto društvenog proizvoda.
Za celu 2013. rast kineske ekonomije takodje je 7,7 odsto, što je iznad cilja koji je vlada utvrdila (7,5 odsto).
U saopštenju Biroa za statistiku navodi se i da je industrijska proizvodnja u decembru povećana 9,7 odsto u odnosu na isti mesec 2012, što je ipak nešto manje od predvidjanja analitičara. U novembru, rast industrijske proizvodnje iznosio je 10 odsto, na godišnem nivou.
Vrednost maloprodaje porasla je 13,6 odsto, u skladu s očekivanjima, dok je u prethodnom mesecu rast bio 13,7 odsto.
Povećanje investicija u fiksni kapital, koje su jedan od glavnih pokretača rasta kineske privrede, u decembru je iznosio 19,6 odsto, umesto očekivanih 19,8 odsto.
Ovaj nakaradni zakon je bruka za drzavu jer nije nista drugo nego obespravljivanje i pljacka onih ljudi koji su sa 30 i vise godina staza i okvirno 50 godina zivota isterani sa posla na ulicu da cekaju sledecih 15 godina da steknu uslov za penziju bez ikakvih sredstava i mogucnosti da se igde zaposle. Trebalo je napraviti neki prelazni period a ne ovako ostaviti ove ljude bez ikakve brige od strane drzave. Sramota.