Vesti iz sveta

17.04.2024. 16:35

RTCG

Autor: Katarina Pantelić

Završena procena vrednosti insituta u Igalu, sledi servisiranje dugova

Nova ekonomija/Paola Felix Meza

Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Crne Gore završilo je procenu vrednosti Instituta „Dr Simo Milošević“ u Igalu, na osnovu čega će se formirati i nova vrednost akcija te ustanove. Srđan Pavićević, potpredsednik crnogorske Vlade zadužen za rad, obrazovanje i socijalnu politiku kao sledeći korak najavljuje razgovar sa manjinskim akcionarima.

Pavićević je gostujući na TVCG1 rekao da je rešenje na pomolu i da se „radi sve kako bi se isplatile plate radnicima koje kasne već četiri meseca“.

„Priča oko Instituta Igalo je dugotrajna priča propadanja, devalvacije vrednosti, urušavanja kvaliteta i paradigma naših prostora… To je bio sinonim kvaliteta i kredibiliteta u medicini, a zatekli smo (ga) na kolenima. Kad smo napravili Komisiju da reši probleme, nju su sačinjavali svi resorni ministri koje dotiče tema Igala, predstavnici menadžmenta i Opštine (Tivat) i svi smo bili na velikoj raskrsnici kuda povesti Institut Igalo. Našli smo koncept kako izaći iz krize – ali imali smo dilemu da li ići u stečaj ili treba da dobije zvaničnu državnu pomoć“, rekao je Pavićević, piše RTCG.

Na pitanje što će biti sa zaposlenima kojih ima oko 500, a koji nisu dobili platu četiri meseca, rekao je da im je „zahvalan na strpljenju i hrabrosti da izdrže što su izdržali“.

„Paket spašavanja Instituta ide kaskadno, a prva je pomoć malih vrednosti i ona se ne daje za plate i po zakonu ona može da reši tekuće probleme u poslovanju. Onda ide paket za spašavanje od deset miliona evra i tu se u okviru šest meseci mora održati solventnost samog Instituta – plate, dugovi, oslobađaju se računi koji su blokirani“, pojasnio je Pavićević.

Ako, kako je rekao, plan bude zadovoljavajući, Agencija za kontrolu konkurencije će da proveri dokument a, u momentu kad ga odobre, počinje rekonstrukcija Instituta Igalo.

„Tu se računa promena načina rada, broja zaposlenih, kvaliteta ponude, pokušaće da se uskladi ponuda sa najnovijim trendovima. Na bazi kvaliteta tog programa imate mogućnost da povlačite mnogo veća sredstva i do 50 miliona evra i onda imate načine da pravite novi brend“, istakao je Pavićević.

Kazao je da rade na tome da isplate jednokratnu pomoć zaposlenima, da im se omogući da ekonomski izdrže dok ne krenu sa primenom paketa od deset miliona evra.

„Kad se vrate dugovi, a to je 25 miliona evra, tada se tek mogu raditi pripreme za plate. Ne može im se uplatiti ništa jer im je Jugobanka blokirala račun i sve bi otišlo Jugobanci i što bi im bilo uplaćeno“, pojasnio je on.

Ministarstvo finansija Crne Gore potpisalo je u septembru prošle godine Protokol o saradnji sa Agencijom za osiguranje depozita kojim se regulišu dugovanja Instituta za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju „dr Simo Milošević“ u Igalu prema beogradskoj Jugobanci koja je u stečaju, kao i pokretanje postupka izvršenja.

Kako je tada objašnjeno, protokol je potpisan sa ciljem da se očuvaju sudski postupci, odnosno izmire međusobna prava i obaveze, kao i da se „definiše način i rok za izvršenje istih“.

Protokolom je predloženo da se dug Instituta „Dr Simo Milošević“ prema Jugobanci umanji za iznos koji Srbija duguje po osnovu stare devizne štednje.

Takođe je definisano da Jugobanka (koja je u stečaju) izvrši umanjenje iznosa potraživanja od Instituta za deset odsto.

Naime, Jugobanka je Institutu „Dr Simo Milošević“ pre četrdesetak godina dala kredite koji kasnije nisu vraćeni. Zbog toga je Jugobanka koja je sada u stečaju, pokrenula prinudno izvršenje.

Dug Instituta se odnosi na kredite iz 1981. i 1987. godine, a sudski postupak se vodio od 1994. godine, pisala je Radio televizija Herceg Novi.

Presudu u korist banke Privredni sud u Beogradu je doneo u junu 2018. godine, što je potvrdio i Apelacioni sud godinu kasnije.

Prinudni sud u Podgorici je 2021. godine priznao odluku beogradskog suda kojom je Insitut bio obavezan da isplati 3,67 miliona evra duga Jugobanci.

Kada se na taj iznos dodaju kamate i parnični troškovi, dug Instituta je dostigao 7,5 miliona evra.

Vlada Crne Gore je vlasnik 56,4 odsto akcijskog kapitala u Institutu Igalo.

Građani Srbije ponovo bi mogli u Institut „Simo Milošević“ u Igalu

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.