Srbija

19.10.2017. 16:17

Beta

Autor: Nova Ekonomija

APR: NIS najprofitabilniji, Srbijagas imao najveće gubitke

Srbija

19.10.2017. 16:17

Najprofitabilnije preduzeće u 2016. godini bila je Naftna industrija Srbije (NIS), najveća kompanija bila je Elektroprivreda Srbije (EPS), najbolji rejting u zemlji imao je koncern „Bambi“, a najveći ukupne gubitke imalo je javno preduzeće „Srbijagas“, objavila je danas Agencija za privredne registre (APR) u izveštaju „100 naj privrednih društava u 2016.“

„Sto najuspešnijih preduzeća ostvarila su jednu trećinu ukupnih pozitivnih rezultata srpske privrede, angažovali su polovinu kapaciteta poslovne imovine i kapitala u zemlji, dok je istovremeno 100 najneuspešnijih akumuliralo više od polovine ukupnih gubitaka privrede“, rekla je na konferenciji za novinare registratorka u APR Ružica Stamenković.

Kako je navela, na listama uspešnih najviše je bilo onih koje rade u oblasti trgovine, prehrambenoj industriji i telekomunikacijama, dok su najveću poslovnu imovinu i najveći kapital u 2016. i dalje imale kompanije koje posluju u oblasti snabdevanja električnom energijom, gasom i parom, a na listi najvećih gubitaša su se zadržala privredna društva u stečaju.

Na listi 100 preduzeća sa najvećim neto dobitkom je sedam javnih preduzeća koja su ostvarila 15 odsto od okupnog dobitika tih preduzeća. Po poslovnim prihodima na listi 100 najvećih preduzeća je sedam javnih preduzeća koja su ostvarila 13,9 odsto prihoda tih preduzeća.

Sto najuspešnijih preduzeća zapošljavalo je prošle godine 15 odsto radnika cele privrede, 100 najvećih firmi zapošljavalo je 17 odsto radnika, a u 100 kompanija sa najvećim gubicima radilo je oko osam procenata radnika u privredi.

Kompanija sa najvećim brojem zaposlenih prošle godine bio je EPS sa 27.627 radnika, Pošta Srbije imala je 14.944, u Infrastrukturi Železnica Srbije radilo je 9.637 ljudi, dok s više od 8.000 radnika imali Merkator S, Delez i Telekom.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.