Srbija

15.11.2013. 10:02

Novosti

Autor: Nova Ekonomija

Banke odobravaju sve manje kredita

Srbija

15.11.2013. 10:02

Banke u Srbiji odobravaju sve manje kredita, a nivo teško naplativih zajmova je sve veći.
Tako je, prema podacima Udruženja banaka Srbije nivo problematičnih kredita privredi sada dostigao 31 odsto, početkom godine je bio 19,1 odsto, dok je u januaru 2007. godine, odnosno pre ekonomske krize, iznosio 4,7 odsto.
Zbog ovoga, ali i usled male kreditne sposobnosti klijenata pad zaduženosti je zabeležen i kod građana i kod privrede, tako da su ukupni zajmovi 2,2 biliona dinara ili oko 17,5 milijardi evra, što je za 1,5 odsto manje nego u septembru. 
Prošlog meseca je zabeleženo smanjenje kreditne zadužnosti preduzeća za oko dva odsto, a i sve je manje zajmova stanovništvu. Ukupna zaduženost građana Srbije po bankarskim kreditima bila je na kraju oktobra 611,47 milijardi dinara. 
„Prošlog meseca gotovinski krediti su neznatno povećani, stambeni u ostali na istom nivou, dok je kod potrošačkih, poljoprivrednih i kredita za refinanasiranje zabeležen pad“, istakao je Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije. 
Građani sada mnogo više razmišljaju kada uzimaju kredite, jer nisu sigurni da će im plate biti iste na duži rok, kao i da će sačuvati radna mesta. 
Stanovništo je, kako je rekao Dugalić, mnogo revnosnije u otplati kredita od preduzeća, i kašnjenje u izmirivanju rata uglavnom imaju samo oni klijenti koji ostaju bez radnih mesta ili plate. Što se tiče visokog nivoa problematičnih kredita preduzeća, jedino trajno rešenje jeste da se poboljšaju performanse privrede, odnosno da bude novih ulaganja kroz strane direktne investicije, imajući u vidu da su unutrašnji resursi iscrpljeni.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.