Sve poslovne banke prihvatile su preporuke Narodne banke Srbije kojima se dužnicima u švajcarcima olakšava otplatu takvih kredita.
Od 1. avgusta klijenti će biti pozivani u banku da se upoznaju sa mogućnosti kako da odlože svoje obaveze, a o tome da li će prihvatiti ponuđene olakšice moći će da odluče do kraja godine.
Mali predah za građane koji imaju kredite u švajcarcima. Ukoliko klijent prihvati ponuđene olakšice, naredne tri godine će, umesto rate od 400 franaka, plaćati 330, ali posle tog perioda rata bi porasla na 415 franaka.
Predsednica Izvršnog odbora Banke Inteza i predsednica Upravnog odbora Udruženja banaka Srbije, Draginja Đurić, ističe da bi svi trebalo da budu svesni sadašnjeg trenutka i odbacuju komentare da ovakvo odlaganje niije nikakva pomoć.
„Vi sa tim odlaganjem od tri godine ipak činite klijentima, pa im limitirate rast, jer u to vreme franak je rastao do 34 odsto, a mi sada limitiramo do osam odsto, nije baš da nije nikakava pomoć“, kaže ona.
„Ako hoćemo da budemo nezahvalni uvek možemo da kažemo da to nije dovoljno, ali ja mislim da to jeste određena pomoć“, ocenjuje Đurićeva.
Ona je ocenila da su predlozi centralne banke dosli u pravo vreme i da će, i pored troskova, pomoći bankama da smanje problem nenaplativih kredita.
„Tačno je da ćemo gubiti nešto kapitala, ali nam je vazno da ne raste broj nenaplativih kredita“, rekla je Đurićeva
Iz Udruženja banaka klijentima savetuju da zaborave na tužbe, jer će samo izgubiti pare i vreme, bez velikih šansi na uspeh.
Situacija u kojoj su u Hrvatskoj klijenti na sudu dobili spor protiv banaka nije primenjiva u našoj zemlji, posebno posle odluke ustavnog suda da je kolektivna tužba neprihvatljiva za naš pravni sistem, kaže generalni sekretar tog Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić.
„Što se tiče presuda kod nas, praksa je podeljena neki su presuđivali u korist klijenta, a drugi u korist banaka. Mi nismo hteli na taj način da razmišljamo, nego prosto situacija je teška i postaje sve teža, najveće probleme imaju ovi sa kreditima u švajcarskim francima i to je banke opredelilo da se izjasne za prihvatanje ovakve preporuke“, naveo je Dugalić.
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgavanka Tabaković poručila je da svako treba da podnese svoj deo odgovornosti.
„Nije poželjno podgrevati neodmerana očekivanja da bilo ko može da bude spasitelj i snosi posledice bilo čijih odluka, vraća tuđe kredite i da je ovaj život realnost. Svako od nas može i treba da da svoj maksimum da bi učinili ovo teško vreme podnošljivijim i da bismo krenuli put razvoja“, rekla je ona.
Dugalić je istakao da je Upravni odbor UBS bio jedinstven oko dve prepuruke NBS i da nijedna od 31 banke koje posluju na domaćem tržištu nije bila protiv.
koji „mudrac“ je doneo tu odluku o visinama cena nekretnina, ako znamo da su cene nekretnina poslednjih 8 godina u stalnom padu??? Objavite nam ime te pametne glave .