Srbija

15.06.2021. 12:19

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Beograd uskoro počinje da vlasnicima splavova naplaćuju takse

Glavni gradski urbanista Marko Stojčić izjavio je će novim Planom o postavljanju plutajućih objekata vlasnici biti u obavezi da potpišu ugovor o zakupu i plaćaju taksu Gradu Beogradu."Grad nema nikakvih prihode od tih objekata, s obzi...

Foto: Pixabay

Srbija

15.06.2021. 12:19

Novim Planom o postavljanju plutajućih objekata vlasnici splavova će biti u obavezi da potpišu ugovor o zakupu i plaćaju taksu Gradu Beogradu, izjavio je glavni gradski urbanista Marko Stojčić.

„Grad nema nikakvih prihode od tih objekata, s obzirom na to da je to javna obala i pripada svim građanima Beograda, to nije normalna situacija. Takođe, zakupci tog prostora neće imati prava da utiču na izgled obale, to jest da ruše ili grade u prostoru koji ne pripada njihovom splavu“, kazao je Stojčić za televiziju K1.

Kako prenosi Beoinfo, novim planom su odvojene i zone prema namenama, tako da nije moguće da objekti različite namene budu u istoj zoni. Kako je rekao Stojčić, definisane su zone gde je moguće, odnosno gde nije moguće postavljati plutajuće objekte.

„Na primer na Savskom keju, koji je u blizini stambenih zgrada, više neće biti moguće postavljati noćne klubove i slične objekte koji proizvode buku. Taj prostor će biti rezervisan samo za restorane… Definisane su i zone gde je uslovno moguće postavljanje objekata. Na primer, ako je u blizini nekog vodnog objekta, potrebna je i dozvola JКP Beogradski vodovod i kanalizacija„, rekao je on. 

On je naveo da godinama najveći problem predstavlja buka sa tih objekata, a novina je da svi ti objekti, pored adekvatnog zoniranja, moraju da imaju i odgovarajuću zvučnu izolaciju. 

„Podsetiću da uskoro stupa na snagu novi zakon o zaštiti od buke koji će omogućiti Кomunalnoj miliciji da meri i kažnjava na licu mesta, što dosad nije bio slučaj“, kazao je Stojčić.   

On je dodao da je od sada u zonama koje su u okviru kulturno-istorijskih celina regulisana visina plutajućih objekata.

„Takođe, svaki objekat na vodi će proći i arhitektonsku kontrolu koja mora biti u skladu sa propisima i zonom u kojoj se nalazi, a koju će verifikovati Кomisija za planove Skupštine grada. Vlasnici tih objekata imaju rok od dve godine da namenu, visinu, arhitektonski izgled, međusobno udaljenje od drugog objekta, kao i protivpožarne uslove usklade sa novim propisima“, kazao je Stojčić.

Glavni gradski urbanista je izjavio i da će izazov biti da se u dogledno vreme reši i tretman otpadnih voda, s obzirom na veliki broj plutajućih objekata koji taj otpad izbacuju direktno u Savu i Dunav.

„Moraćemo sa vlasnicima da osmislimo model rešenja. Imamo nekoliko predloga u vidu tankova ili specijalizovanih vozila za njihovo pražnjenje, dok je treća varijanta da svaki objekat ima manji uređaj za tretman tih otpadnih voda“, naveo je glavni gradski urbanista. 

Stojčić je rekao da predstoji izmena Zakona o vodama, koja treba dodatno da definiše tu oblast, a nakon toga će biti doneto još nekoliko gradskih odluka s ciljem da se u potpunosti uredi ova oblast.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.