Vesti iz zemlje

17.11.2020. 11:10

Exyuaviation

Autor: Nova Ekonomija

Beogradski aerodrom i u korona-krizi najprometniji u regionu

Među zemljama bivše Jugoslavije, slovenačko tržište avio-saobraćaja je najviše pogođeno smanjenjem broja putnika, u Prištini je zabeležen najmanji pad prometa tokom prva tri kvartala ove godine, dok su nabolje pro&sc...

Foto: Pixabay

Među zemljama bivše Jugoslavije, slovenačko tržište avio-saobraćaja je najšpgpđenije smanjenjem broja putnika, u Prištini je zabeležen najmanji pad prometa tokom prva tri kvartala ove godine, dok su nabolje prošli Beograd i Skoplje, piše portal ExYuAviaton

Prema podacima Međunarodnog aerodromskog saveta (ACI), slovenačko tržište zabeležilo je pad broja putnika od 81,5 odsto, zatim slede Crna Gora sa padom od 80,5 odsto, Hrvatska sa 79,2 odsto i Bosna i Hercegovina sa 78,3 odsto. 

Nešto bolje su prošle Srbija gde je broj putnika bio manji za 68,7 odsto, zatim Makedonija sa 68,5% i kosovsko tržište, koje beleži smanjenje za 60,6 odsto.

Beogradski aerodrom „Nikola Tesla“ i dalje drži svoju poziciju najprometnijeg aerodroma u bivšoj Jugoslaviji, zatim slede Zagreb i Priština, dok je Podgorica prestigla Ljubljanu. 

Beograd je bio 91. najprometniji aerodrom u Evropi, iza Rige, Minska i Malte, ali ispred Larnake, Geteborga i Rejkjavika, dok je Zagreb je bio 120. na kontinentu, po broju svojih putnika i to iza Luksemburga, Vilnusa i Tirane, ali ispred Kluža (Rumunija), Talina (Estonija) i Bode u Norveškoj. 

Priština je zaostala, zauzevši 125. mesto po broju putnika u Evropi, ispred Kišinjeva, Jerevana i Splita, dok je Split zauzeo 130. mesto u Evropi, Skoplje je na 136. mestu u Evropi, Dubrovnik 164, Podgorica 165, Ljubljana 168, Sarajevo 171. i Tivat zauzima 174. mesto.

AERODROMI SRBIJE OSNIVAJU FIRMU AERODROM TREBINJE

PODACI NA NIVOU CELE EVROPE

Prosečan pad broja putnika na aerodromima širom Evrope od januara do septembra iznosila je 67%. Pariski „Šarl de Gol“ je bio najprometniji aerodrom na Starom kontinentu, a pratili su ga londonski „Hitrou“, Istanbul, Amsterdam, Frankfurt, moskovski „Šeremetjevo“, Istanbul i Barselona. 

Zajedno sa Gruzijom, slovenačko avio-tržište je najviše pogođeno, dok su Rusija i Norveška, kako se naglašava najmanje pogođene, pre svega zbog velike domaće avio-mreže. 

Inače se prognozira da će se linije unutar pojednih zemalja  najbrže oporaviti od posledica pandemije. Dodaje se da je Albanija takođe dobro prošla, jer je podstakla razvoj svoje turističke industrije, nije ograničavala ulazak u zemlju zbog pandemije, niti dolazak niskotarifnih avio-prevoznika.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.