Pregovori o povećanju minimalne zarade za 2025. godinu danas su završeni bez rezultata jer su sindikati tražili povećanje od oko 30 odsto, dok je država ponudila od osam do deset odsto, a poslodavci svega 7,7 odsto.
Sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajlović rekao je da su predstavnici tog i sindikata UGS „Nezavisnost“ bili „šokirani“ ponudom Ministarstva finansija.
„Šokirao nas je predlog Ministarstva finansija o povećanju minimalca za osam do deset odsto“, rekao je za Betu, posle sastanka Mihajlović.
On je rekao da je taj predlog države „apsolutno neprihvatljiv“ i da bi minimalna zarada sa tim povećanjem iznosila oko 51.000 dinara i ne bi pokrivala ni troškove minimalne potrošačke korpe, a sindikati su tražili da iznsi 60 odsto prosečne korpe ili 61.800 dinara.
Mihajlović je rekao da su predstavnike države pitali da li to znači odustajanje od cilja da minimalna zrada iznosi 2027. godine 650 evra i dobili odgovor da se od njega ne odustaje.
Dodao je da nisu dobili odgovor kako Ministarstvo finansija misli da postigne taj cilj jer bi to značilo da u naredne dve godine minimalnu zaradu treba da poveća za po 25 ili 30 odsto.
Mihajlović je rekao da je ministarstvo predložilo da poslodavcima ove godine ne umanjuje, kao ranije doprinose, već samo porez, pa bi se, verovatno ako se usvoji taj predlog, povećao neoporezivi deo minimalne zarade.
UGS „Nezavisnost“ je ranije saopštio da bi Srbija, kao zemlja-kandidat za članstvo u EU, trebalo da usklađuje svoje zakonodavstvo sa zakonodavstvom, direktivama i preporukama EU.
Taj sindikat je naveo da se Direktivom EU „preporučuje da minimalna zarada ne bude niža od 60 odsto prosečne zarade, a s obzirom da u Srbiji postoji trend ‘rasta’ prosečne zarade, kako to navode nadležni organi, sasvim je opravdano da minimalna zarada sledeće godine bude veća od 60.000 dinara“.
Sindikati su danas predložili da se održi još jedan sastanak u četvrtak 22. avgusta, kako bi predložili još jedan model povećanja, a predstavnici Ministarstva finansija su to prihvatili.
Pregovori o minimalnoj zaradi svake godine za narednu godinu počinju 15. avgusta i trebalo bi da se završe do 15. septembra, a ako se ne postigne dogovor procenat povećanja minimalca određuje država.
Poslednjih godina to je činio predsednik Aleksandar Vučić i pre početka samih pregovora, a to je uradio i ove godine.
Vučić je pre nekoliko dana najpre izjavio da će „učiniti sve da minimalac bude maksimalno povećan“, da bi odmah potom rekao da je zaposlenima koji žive od najniže zarade, dovoljno da se minimalac sa sadašnjih 47.000 dinara poveća na 51.000 ili 52.000 dinara.
Koliko tačno ima radnika koji primaju minimalac teško je proceniti, sindikati smatraju da tu zaradu prima oko 250.000 ljudi, a država da ih je nešto manje od 100.000.
Tri predloga za novi minimalac: „Samo Albanija i Makedonija u Evropi imaju manju kupovnu moć od nas“