Deo ste kompanije PepsiCo od njenih samih početaka u Srbiji i od tad zaduženi za pravna pitanja. Kako su izgledali ti prvi dani i vaš karijerni put?
Pridružila sam se kompaniji 2008, odmah nakon akvizicije lokalne kompanije od strane PepsiCo. Sa ove vremenske distance, početak rada u kompaniji doživljavam kao jedan od najlepših momenata u karijeri. Osim mene, mnoge druge kolege su se tek priključile kompaniji, bili smo nov tim i svi zajedno smo imali cilj da obezbedimo da kompanija nastavi da uspešno posluje i prilagodi svoje procese i način rada zahtevima multinacionalne kompanije. Taj period je bio izazovan, ali istovremeno uzbudljiv i doprineo je uspostavljanju odličnih međuljudskih odnosa, izvanrednoj timskoj atmosferi, solidarnosti i zajedničkom proslavljanju i najmanjeg uspeha.
Koliko je izazovno biti lider nekog tima, a istovremeno i mentor i podrška mlađim kolegama i koleginicama? Kako biste opisali svoj mentorski pristup?
Smatram da su menadžerske i liderske osobine nešto što svako od nas može da razvije ili da unapredi ukoliko zaista to želi i spreman je da neprestano uči i napreduje. Za mene biti lider znači biti, pre svega, osoba sa integritetom, biti iskren, saosećajan, hrabar i svojim delima to pokazivati.
Mislim da je za menadžera najlepše kada vidi da, zahvaljujući pruženom mentorstvu i podršci, članovi tima ili druge kolege usvajaju nove veštine i znanja, jednostavnije i sa više samopouzdanja rešavaju izazovne situacije i uopšte postižu napredak u profesionalnom životu. To su momenti u kojima se svi osećaju srećno i ponosno i koji pružaju energiju i motiv zaposlenima da neprestano teže napretku.
Rodna ravnoteža je važna za sve međunarodne kompanije, a kompanija PepsiCo prepoznata je dugi niz godina kao Najbolji poslodavac u Srbiji. Na koji način kompanija neguje inkluzivnost i kako vi, kao lider u timu, podstičete koleginice na profesionalni razvoj?
Kompanija PepsiCo je poznata po svojoj posvećenosti rodnoj ravnoteži i inkluzivnosti na radnom mestu kroz zalaganja za jednake mogućnosti za sve zaposlene i aktivno radi na povećanju zastupljenosti žena u svim nivoima organizacije. Na primer, kompanija implementira razne inicijative i programe kako bi podržala žene u liderstvu – kroz programe mentorstva, obuka za razvoj karijere i fleksibilne radne uslove koji pomažu zaposlenima da usklade profesionalne i privatne obaveze.
Cilj kompanije je da do 2025. godine na 50% menadžerskih pozicija budu žene, a prema izveštaju iz 2022. godine, taj procenat je 44% – verujem da ćemo kontinuiranom primenom različitih praksi i alata dostići ovaj cilj u navedenom roku, i nastaviti da se zalažemo za inkluzivnije društvo. U kompaniji imamo redovne godišnje razgovore na kojima dogovoramo planove za razvoj shodno afinitetima i sposobnostima zaposlenih.
Mimo toga, trudim se da u svakodnevnom radu motivišem koleginice, davanjem priznanja i pohvala, konstruktivne kritike, uključivanjem u značajnije projekte, davanjem autonomije, upućivanjem na obuke, podsticanjem da se usvajaju nova znanja i veštine i ličnim primerom se trudim da pokažem da je neprestano učenje i usavršavanje ključno za profesionalan razvoj.
Kako uspostavljate ravnotežu između privatnog i profesionalnog života, da li postoji neki univerzalni recept za uspeh?
Mislim da ne postoji univerzalno rešenje i da dosta zavisi od same osobe, načina na koji je vaspitana i odgajana, kao i sredine u kojoj živi. Verujem da boljoj ravnoteži doprinosi dobra organizovanost, sposobnost uspostavljanja prioriteta, kao i zalaganje sa sebe i ravnopravnije odnose (bilo da su u pitanju muško – ženski ili generalno međuljudski odnosi), sposobnost identifikovanja činilaca koji narušavaju ravnotežu i spremnost da se uloži vreme i napor da se nađe rešenje.
Koji je najbolji savet koji ste dobili kada je u pitanju vaš poslovni razvoj i šta biste poručili ostalim mladim ženama čije su karijere u povoju?
Moja preporuka je da, kada god budu u prilici da nešto novo nauče, steknu nove veštine ili znanja, to iskoriste. Preporučila bih da rade svoj posao na najbolji način, da ulažu maksimalan trud i posvećenost, jer je u tom slučaju dobar rezultat zagarantovan. Takođe, da se ne plaše grešaka i neuspeha – to najbolji način da se nauči i napreduje.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Koalicija za slobodu medija održaće panel diskusiju “Šta nam donose novi medijski zakoni” u utorak u Novom Sadu.Tribina će se održati 14. januara 2025. godine u 10 časova, u NDNV Media Hub-u (Sutjeska 2...
Dobili smo obaveštenja od azerbejdžanskih prijatelja da od danas ne možemo više da računamo na 1,7 miliona kubnih metara gasa koji su dolazili dnevno u našu zemlju, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vu...
Moramo najmanje još sedam do 10 dana razgovaramo sa SAD, da vidimo šta je tačno u paketu sankcija, da bismo posle razgovarali sa Rusima da vidimo šta nam je činiti, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vu...
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je povodom američkih sankcija kompaniji NIS da se za građane neće ništa menjati, i da se nastavlja uredno snabdevanje energentima.I građanstvo i privreda imaće dovol...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok