Srbija

15.12.2025. 12:32

Nova ekonomija

Autor: Dunja Marić

Broj izdatih građevinskih dozvola u Srbiji opet u padu, u oktobru prijavljena gradnja nešto više od 4.300 stanova

Foto: Pixabay

Srbija

15.12.2025. 12:32

U oktobru ove godine izdato je 3.511 građevinska dozvola, što predstavlja smanjenje od 2,9 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).

Od ukupnog broja dozvola izdatih u oktobru, 86,8 odsto njih odnosi se na zgrade, a 13,2 procenta na ostale građevine. Ako se posmatraju samo zgrade, 85,5 odsto dozvola izdato je za stambene, a 14,5 odsto za nestambene zgrade. Kod ostalih građevina, najveći deo, 77,3 odsto dozvola, odnosi se na cevovode, komunikacione i električne vodove.

U oktobru je u Srbiji prijavljena izgradnja 4.291 stana, sa prosečnom površinom od 70,1 kvadrata. Od ukupnog broja stanova u novim stambenim zgradama, 9,2 odsto stanova biće građeno u zgradama s jednim stanom (kuće), s prosečnom površinom od 137,9 kvadrata. S druge strane, 89,6 odsto stanova biće građeno u zgradama s tri stana i više stanova. Njihova prosečna površina biće znatno manja, te će iznositi 61,9 odsto.

Predviđena vrednost radova novogradnje u oktobru 2025. iznosi 88 odsto od ukupno predviđene vrednosti radova. Posmatrano prema oblastima, najveća građevinska aktivnost očekuje se u Beogradskoj oblasti – 54,8 odsto od predviđene vrednosti novogradnje. Slede Šumadijska oblast (21,9 odsto) i Sremska oblast (3,3 odsto), dok se učešća ostalih oblasti kreću do 2,9 odsto.

Inače, da se u Srbiji slabije gradi, Nova ekonomija već je pisala. Konkretno, prema nalazima RZS-a o ekonomskim trendovima za drugi kvartal ove godine, građevinarstvo je jedna od oblasti u kojoj stojimo najlošije. U tom periodu, konkretno, građevinska aktivnost na teritoriji Srbije, u odnosu na isti period prethodne godine, smanjena je za 12,7 odsto u tekućim cenama, dok je u stalnim cenama to smanjenje iznosilo 16,1 odsto. Rast vrednosti izvedenih građevinskih radova tada je porasla samo u Beogradu, gde Beograd na vodi i EXPO predstavljaju najveća gradilišta.

Najuspešnija građevinska firma u Srbiji zapravo je kineska

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.