Srbija

18.03.2015. 16:20

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Bušatlija: Vlada od HPK-a mora da traži garanciju za Železaru

Srbija

18.03.2015. 16:20

Vlada treba da traži od HPK inžinjeringa garanciju da će moći da naplati štetu ukoliko ta firma ne ispuni ugovorne obaveze, kaže ekonomista Mahmud Bušatlija.
Vlada Srbije odlučila je sinoć da se upravljanje i savetovanje u poslovanju Železare Smederevo poveri holandskoj kompaniji HPK inžinjering, Džona Gudiša i Petra Kamaraša.
„Država bi trebalo da se zaštiti tako što će dobiti garanciju od profesionalne greške, što znači da može da naplati štetu ukoliko HPK ne ostvari preuzetu obavezu da će za šest meseci Železara postati profitabilna, kao i druge obaveze iz ugovora“, rekao je on agenciji Beta. 
Po misljenju Bušatlije, stanje na tržištu ne ukazuje da je moguće da Železara Smederevo postane profitabilna za šest meseci jer, kako je istakao, da je to moguće, onda bi to uradio još Ju-Es stil. 
„Ako to nije uspeo Ju-Es stil kao veika kompanija, onda ne vidim kako će to učiniti ova mala kompanija“, rekao je on. 
Bušatlija je rekao da se boji da je cilj Vlade Srbije samo da se posao završi i da sve izgleda da se Železara uspešno priprema za privatizaciju. 
Prema njegovim rečima, bojazan izaziva i to što će je jedan od vlasnika firme koja će uporavljati smederevskom železarom biti Petar Kamaraš, protiv koga je američki Esmark podneo tužbu, a taj spor bi mogao da utiče na odluke poslovnih partnera, i da oteža poslovanje Železare. 
Esmark je tužio Karamša „zbog podrivanja nastojanja kompanije Esmark Jurop da privatizuje Železaru Smederevo“, zahtevajući 100 miliona dolara odštete. 
Bušatlija je rekao da „niko ne spominje“ kako će se finasirati budući menadžment slederevske Železara i istakao da ni u kojem sličaju ne bi trebalo da direktori dobijaju fiksne plate, jer se to „nigde u normalnom svetu ne radi“. 
„Apsolutno je neprihvatljivo da menadžeri dobijaju fiksnu platu“, rekao je Bušatlija, ističući da „menadžmet agriment servis“ funcioniše tako što menadžeri dobijaju procenat od ostvarenog profita. 
U užem izboru za upravljanje Železarom „Smederevo“ bile su još dve kompanije – američki Esmark i austrijsko-švedski konzorcijum Inteko-Emlog. 
Odluku o javnom pozivu za profesionalni menažment Vlada Srbije je donela posle neuspelih pregovora o strateškom partnerstvu s američkom kompanijom Esmark – preuzimanju 80,01 odsto kapitala Železare u vlasništvu države. 
Železara „Smederevo“ je ponovo u vlasništvu države Srbije od januara 2012, kada je dotadašnji vlasnik, američki Ju-Es stil, nakon devet godina odlučio da je proda za jedan dolar, zbog gubitaka fabrike usled pada cene čelika na svetskom tržištu. 
Zapošljava oko 5.000 ljudi, trenutno proizvodi između 340.000 i 350.000 tona čelika, a njeni proizvodni kapaciteti su oko 2,2 miliona tona.

Sindikat: Železara dobila šansu da radi

Predsednik Samostalnog sindikata Železare Smederevo Siniša Prelić izjavio je da će ta fabrika dolaskom holandske kompanije HPK inženjering dobiti novu šansu da radi i poveća proizvodnju. 
On je agenciji Beta kazao da su sinoć predstavnici radnika Železare dobili uverenje da će HPK inženjering vrlo brzo tu smederevsku kompaniju da dovede do profita što je za radnike najbitnije. 
„Cilj HPK inženjeringa je da Železara izađe iz jedne krize u koju je upala odlaskom američkog Ju es stila. Za razliku od drugih, a to je veoma bitno, ova holandska firma je spremna da svojim novcem finansira proivodnju Železare“, kazao je Prelić. 
Prema njegovim rečima, Železara ima obrtnih sredstava na svom računu i u rezervama, ali je to nedovoljno za dugoročni rad, pa je važno što HPK inženjering planira da u Železaru uloži i svoj novac. 
On je naglasio da je za radnike veoma bitno i to što je HPK inženjering obećao da će broj zaposlenih držati uvek na oko 5.100, koliko je potrebno za proizvodnju, što znači da će prirodan odliv radnika iz kompanije zbog odlaska u penziju biti nadoknađen zapošljavanjem. 
„Ostale kompanije koje su se prijavile za upravljanje, nisu imale plan i nisu se izjašnjavale o broju zaposlenih“, naglasio je Prelić. 
Po njegovim rečima, prednost HPK inženjeringa je i to što je kazao da će sa sindikatima da pregovara, i da će najpre da potpišu kolektivni ugovor s radnicima, uz odobrenje Vlade Srbije, jer je država vlasnik firme. 
On je naglasio da je veliku pometnju među radnike unela izjava vlasnika Esmarka Džejmsa Bušara da bi ta američka kompanija, da je preuzela Železaru povećala plate radnicima za 20 do 30 odsto, dok je HPK inženjering ponudio 10 odsto. 
„Bušar nije hteo da kaže da to ne može da uradi, jer je Železara u vlasništvu države i oni fabriku dobijaju na upravljanje, dobijaju sredstva kojim bi upravljali i vodili ovu fabriku. Za razliku od njih HPK inženjering je kazao da će da sedne sa sindikatom da pregovara“, rekao je Prelić. 
Po njegovim rečima, u smederevsku Železaru dolazi tim od 23 člana HPK inženjeringa i oni će biti na svim ključnim pozicijama, dok će predsednik Nadzornog odbora biti DŽon Gudiš, nekadašnji potpredsednik američkog Ju-Es stila, bivšeg vlasnika Železare. 
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da će HPK inžinjering koji je izabrana da upravlja Železarom Smederevo, uložiti u tu fabriku 20 miliona dolara u narednih devet meseci, kako bi se pokrenula druga visoka peć. 
Vučić je kazao i da će upravljački tim sa 24 člana biti plaćen 300.000 dolara godišnje, istakavši da je država do sada za Železaru godišnje izdvajala između 10 i 12 miliona evra. 
Odluku o tome da se raspiše javni poziv za profesionalni menažment donela je Vlada Srbije 17. februara, posle neuspelih pregovora o strateškom partnerstvu sa američkom kompanijom Esmark, o preuzimanju 80,01 odsto kapitala Železare u vlasništvu države.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Ako RTS ne izveštava po volji učesnika protesta izveštava HRT, Kosnet, ANSA i drugi kanali kablovskih i svetskih medija. Zašto mora da bude stopostotno jenolično izveštavanje? A upad u RTS nije bio spontan jer su žuti prsluci silom ugurali prvi red a ona ženska u crvenom kaputu je dizala halabuku i vraćala učesnike da uđu kroz razbijena vrata… Ono što nije uradio NATO uradili su prethodni samozvani političari. Je da vrede oni bi za ovih 35 godina unapredili Srbiju a ne bi dizvolili da se zatvore 1.000.000 radnih mesta da da strani kapital preuzme vođstvo i satre domaćo….

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.