Srbija

06.07.2025. 11:23

Autor: Nova Ekonomija

Čistači i programeri najtraženija zanimanja u Srbiji

Foto: Nova ekonomija

Srbija

06.07.2025. 11:23

Poslodavci u Srbiji su u maju, prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), tražili 14.390 radnika, a najtraženiji su bili čistači prostorija, odnosno hotela, kancelarija, toaleta za koje je oglašeno 556 slobodnih radnih mesta.

Programeri kao jedno od najtraženijih zanimanja u Srbiji, u maju su se našli na drugom mestu, pošto su poslodavci tražili 555 radnika ove struke, prenosi N1.

Na listi pet najtraženijih bili su i tradicionalno traženi magacioneri sa 492 ponuđena radna mesta, zatim radnici obezbeđenja sa 468 i zidari sa 345.

Slede građevinski radnici i to tesari za koje je u maju raspisano 349 oglasa za posao, manuelni radnici za visokogradnju – 303, armirači – 246.

Traženi su i prodavci, pomoćni radnici u kuhinji, manuelni radnici u niskogradnji, prehrambenoj industriji, konobari.

Na drugoj strani liste gde su zanimanja za kojima je u maju traženo manje od 10 radnika, između ostalih su advokati, nastavnici engleskog jezika, muzičke kulture, fizike kao i socijalni radnici, veterinari, stomatolozi, računovođe.

Gledano po regionima, od 14.390 prijavljenih potreba za radnicima u Srbiji, najveći broj se odnosio na Beograd – 7.192, zatim Vojvodinu – 3.359, Šumadiju i Zapadnu Srbiju – 2.187 a najmanje na Južnu i Istočnu Srbiju – 1.391.

Limari i vozači najplaćenija radna mesta prošle godine: Koliko zarađuju zanatlije u Srbiji?

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.