Srbija

04.11.2013. 09:18

Politika

Autor: Nova Ekonomija

Da li se država aktivno uključuje u ekonomiju?

Srbija

04.11.2013. 09:18

Kada je u pitanju privlačenje novih investicija u Srbiju, nevidljivu ruku tržišta sve više zamenjuje vidljiva ruka države.
Prošle nedelje, navodi „Politika“, naši političari organizovali čak tri investiciona samita na isto toliko krajeva sveta, podseća „Politka“ i postavlja pitanje da li Srbija napušta neoliberalni koncept i okreće se ka aktivnom uključivanju države u ekonomiju, i da li su političari dodatna garancija stranim investitorima za ulaganja?
Najviši državni zvaničnici prošle nedelje su boravili na tri različite tačke sveta, sa istim zadatkom – privući investitore u Srbiju. 
Predsednik Tomislav Nikolić je to učinio u Moskvi. Premijer Ivica Dačić u Londonu, a prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić u Abu Dabiju. 
I svi su sa sobom vodili privrednike, pa čak i univerzitetske profesore, i nosili spremne projekte u nadi da će privući ulagače u energetiku, infrastrukturu, informacione tehnologije, poljoprivredu. 
Takav recept nije nepoznat. Kada je prošle godine nemačka kancelarka Angela Merkel posetila Kinu društvo joj je pravilo dvadesetak biznismena, uključujući i nekoliko direktora velikih i uglednih kompanija, kao i predstavnici malih i srednjih preduzeća koji čine kičmu nemačke ekonomije. 
Merkelova se tokom te posete najviše zalagala za direktne kineske investicije u nemačku privredu i lobirala da nemačke kompanije obezbede poslove u Kini, koja je njihov najveći spoljno-trgovinski partner. Inače, prema podacima vlade u Berlinu, oko 800 kineskih kompanija već je aktivno u Nemačkoj. 
S druge strane, kod nas je već više od deceniju bilo prisutno mišljenje da će našu privredu dovesti u red „nevidljiva ruka tržišta”. 
S obzirom na rekordnu stopu nezaposlenosti, radničke proteste, pad realnih zarada, čini se da nas je ta „nevidljiva ruka tržišta” više pridavila, nego što nam je dobra donela. Uostalom, šta je funkcija države nego da obezbedi napredak sopstvenom stanovništvu. 
Goran Nikolić saradnik Instituta za evropske studije, potvrđuje da je Nemačka najbolji primer kako političari štite biznis svoje zemlje. 
Nemce, kako kaže, ne zanimaju velike priče, njih samo interesuju njihova preduzeća, i koriste svaku priliku da lobiraju za svoju privredu. 
„I kod nas nevidljivu ruku tržišta sve više zamenjuje vidljiva ruka države, što je donekle i očekivano, jer svaki političar kada dođe na vlast suoči se sa činjenicom koliko je teško u Srbiji voditi ekonomiju bez prisustva države. S tim što mi sa jedne strane imamo ministra privrede Radulovića, koji zagovara potpuno neoliberalni koncept i sa druge strane Nikolića, Vučića, Dačića, Dinkića koji žele što jaču ulogu države“, kaže Goran Nikolić. 
On smatra da je izuzetno važno da najveći državni zvaničnici budu garant ulagačima. Njihova reč investitorima uliva dodatnu sigurnost da će biti onako kako je dogovoreno. 
Upravo to je učinio predsednik Srbije Tomislav Nikolić pre nekoliko dana na Investicionoj konferenciji u Moskvi. 
„Dođite u Srbiju. Neka vam naše prijateljstvo i moja reč budu garant za vaše sigurno poslovanje u Srbiji. Mi ćemo sa naše strane učiniti sve da se u Srbiji osećate dobro i da vaše investicije budu sigurne i uspešne“, rekao je predsednik Srbije. 
On je pozvao investitore da učestvuju u velikim projektima izgradnje i obnove saobraćajne i telekomunikacione infrastrukture, kapitalnim investicijama u energetici – obnovi starih i izgradnji novih kapaciteta, kao i u primeni novih tehnologija, vrednih oko sedam milijardi evra. 
Premijer Ivica Dačić je nekoliko dana ranije otvarajući „Srpski investicioni dan” u Londonu, pozvao investitore iz Velike Britanije da ulažu u Srbiju, ističući da naša zemlja ima stabilnu političku situaciju i da sprovodi ekonomske reforme. 
On je naglasio i da je u oblastima energetike, poljoprivrede, infrastrukture i IT tehnologija, Srbija za investitore „obećana zemlja”. 
„Investitorima nudimo i radnike sa visokim stepenom znanja i veština i njihove, u odnosu na evropske, relativno niske plate“, podsetio je Dačić. 
„Imamo potpisane sporazume o slobodnoj trgovini sa Rusijom, Turskom, sa CEFTA i EU. To znači da roba proizvedena u Srbiji ima ogromne mogućnosti za plasman, a važno je i to što je zemlja ‘naslonjena’ na EU, ima niske poreze na dohodak i dobit i pozitivnu mikroekonomsku situaciju“, poručio je premijer Srbije u Londonu. 
Goran Nikolić smatra da je dobro da najviši državni zvaničnici predstavljaju potencijale za ulaganje u našu privredu. 
„Za nas kao građene je bitno da li su nešto konkretno dogovorili u Rusiji, Engleskoj i Ujedinjenim Arapskim Emiratima. U Moskvi su dva preduzeća potpisala poslovne ugovore i može se reći da je poseta bila uspešna“, kaže Goran Nikolić. 
Ipak, ne treba smetnuti sa uma da je Aleksandar Vučić, prvi potpredsednik vlade, bio garant potpisivanja ugovora vrednog 220 miliona dolara o proizvodnji rakete „alas” između „Jugoimport SDPR” i EARTH-a iz Abu Dabija. 
Potpisivanju ovog ugovora i međudržavnog sporazuma prethodilo je to što su Aleksandar Vučić i šeik Muhamed bin Zajed, jedan drugom dali reč, jer se kod Emiračana sve zasniva na ličnom prijateljstvu. 
Iz ovoga se kasnije izrodila investicija u zajedničku avio-kompaniju „Er Srbija”. Sledeći korak je ostvarenje fabrike avio-komponenti, kao i visokotehnološkog istraživačkog centra, koji bi trebalo da bude uvod u izgradnju fabrike za proizvodnju čipova u Beogradu. 
O ovim projektima je, između ostalog, prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić u društvu ministara i univerzitetskih profesora početkom nedelje razgovarao sa domaćinima u Abu Dabiju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.