Srbija

07.04.2025. 17:10

Nova ekonomija

Autor: Dunja Marić

Da li su bojkoti supermarketa bili uspešni: Poreska uprava Novoj ekonomiji dostavila podatke o prometu tokom dana protesta

Akcijske cene u Maxiju

Srbija

07.04.2025. 17:10

Udruženje potrošača Efektiva pozvalo je na bojkot trgovinskog lanca Maksi tokom čitavog aprila zbog visokih cena. Pre toga, građani su u dva navrata pozvani na jednodnevni, a potom i na sedmični bojkot. I dok duža obustava kupovine, tvrdi Poreska uprava, nije dala značajne rezultate, jednodnevni bojkoti izazvali su smanjenje izdatih fiskalnih računa za oko četvrtinu.

Sve je počelo 24. januara, kada su studenti u blokadi pozvali na generalni štrajk.

Potrošači su tada bili pozvani da ne troše novac – ne idu u kupovinu, ugostiteljske objekte i slično.

Tog dana, u pet najvećih trgovinskih lanaca – Delhaize (Maksi i Shop and go), Merkator (Roda i Idea), DIS, Univereksport i Lidl, izdato je ukupno 879.204 fiskalnih računa, pokazuju podaci koje je Poreska uprava dostavila Novoj ekonomiji.

Ukupan promet ostvaren u ovim prodavnicama bio je 1.042.264.080 dinara, što je u proseku oko 1.800 dinara po računu.

Samo dan ranije, 23. januara, broj izdatih fiskalnih računa u ovim trgovinskim lancima bio je 1.148.024. Ostvaren promet iznosio je 1.439.591.056 dinara. Dakle, u danu bojkota izdato je tačno 268.820 fiskalnih računa manje – što je pad za gotovo četvrtinu.

Ukoliko podatke uporedimo sa 17. januarom, tačno nedelju dana pre generalnog štrajka, vidi se da je broj izdatih fiskalnih računa manji za 204.076. Konkretno, nedelju dana ranije izdato je 1.083.280 računa, dok je ukupan promet u pet trgovinskih lanaca iznosio 1.447.814.475 dinara.

Još jedan bojkot smanjio promet

Na drugi bojkot trgovinskih lanaca zbog visokih cena pozvalo je Udruženje za zaštitu potrošača Efektiva. Bojkot je održan 31. januara, a prema podacima Poreske uprave, tog dana izdato je 851.485 fiskalnih računa. Ostvaren promet iznosio je 913.844.874 dinara u pet najvećih trgovinskih lanaca.

Samo dan ranije, broj izdatih fiskalnih računa iznosio je 1.137.840. Dakle, uočava se pad od 286.355 transakcija – ponovo za oko četvrtinu.

Promet je dan pred bojkot iznosio 1.328.511.156 dinara.

Duži bojkot bez takvih rezultata

Efektiva je potrošače potom pozvala da čitavu radnu nedelju, od 10. do 14. februara, bojkotuju pet najvećih trgovinskih lanaca.

Međutim, prema zvaničnim podacima Poreske uprave deluje kao da se bojkot nije ni desio. Naime, broj fiskalnih računa svih pet dana bojkota bio je oko milion, nikada manje od toga – kao i u ostalim danima, kada bojkota nije bilo.

Poreska uprava nije zabeležila ni značajniju razliku u prometu.

Za profesora Ekonomskog fakulteta Ljubodraga Savića ova situacija nije iznenađujuća.

“Na jedan dan, svi mogu da se uzdrže od kupovine, ali čitava nedelja za mnoge je izazov. Možda neko i nije hteo ništa da kupi u tom periodu, ali je morao”, kaže Savić u razgovoru za Novu ekonomiju.

Prema njegovim rečima, problem je što se traži disciplina, te ako je građanima interes da se cene u marketima snize – onda treba da pronađu alternativna mesta za kupovinu.

“Naš najveći problem je što mislimo da ne možemo ništa da promenimo. Naravno, ne možemo sve da svaljujemo na kupce. Važna je i uloga države, jer da ona radi kako treba, uopšte ne bi dolazilo do bojkota, to bi bilo nezamislivo”, kaže Savić.

S druge strane, Dejan Gavrilović iz Efektive ne veruje u verodostojnost podataka Poreske uprave.

“Po podacima Poreske uprave, ispada da su i promet i broj fiskalnih računa manji za po četiri odsto. S druge strane, mi smo dobijali informacije da se u trgovinama beleži pad od bar 20 procenata. Nama su iz DIS-a zvanično odgovorili da otpuštaju radnike zbog smanjenog prometa, pa kakvo je onda stanje u marketima kojih ima daleko više na tržištu? Zaista verujem da Poreska uprava nije dostavila prave podatke”, kaže Gavrilović za Novu ekonomiju.

On dodaje i da je od pojedinih dobavljača dobio informaciju da su velikim marketima tokom bojkota isporučivali manje robe.

“Ako i kažemo da su podaci tačni, onda se vidi da je prosečan račun tokom bojkota iznosio svega desetak evra, odnosno da kupci nisu obavljali velike kupovine, već su kupovali samo ono osnovno. A s druge strane, ovo je i dobar pokazatelj kupovne moći, da mi u proseku trošimo deset evra u kupovini”, zaključuje Gavrilović.

Tajni podaci o prometu u prodavnicama

Inače, Nova ekonomija tražila je od Poreske uprave, pozivajući se na Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, podatke o izdatim fiskalnim računima i prometu u pet velikih trgovinskih lanaca u periodu od 10. januara do 20 februara. Želeli smo, dakle, da dobijemo podatke za svaki lanac pojedinačno, kako bismo mogli precizno da uporedimo sa periodom pre bojkota i jasno uvidimo da li su i koje prodavnice pogođene ovom akcijom građana.

Međutim, Poreska uprava pozvala se na član 7. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji na osnovu kog podaci o prometu i izdatim fiskalnim računima predstavljaju tajne podatke.

„Propisano je da su službena lica i sva druga lica koja učestvuju u poreskom postupku dužna da, kao tajni podatak, čuvaju svaki dokument, informaciju, podatak ili drugu činjenicu o poreskom obvezniku do koje su službena lica i sva druga lica koja učestvuju u poreskom postupku došla poreskom, poreskoprekršajnom ili sudskom postupku“, navodi se u odgovoru Poreske uprave.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentari(5)

  1. nemislite da ce ljudi dobijati otkaze vase mame cerke sestre ali ne vi imate i vama je dovoljno sebicno od vas

  2. Види, Пореска управа ради. Успут Драгана Марковић, директорка, прави спискове запослених у пореској за Вучићев митинг 11-13. априла у Београду као уосталом за све друге СНС митинге. Мора обезбедити шефу тапшаче и масу да му се диви.

  3. DIS ne daje otkaze zbog bojkota od jednog dana, već zbog smanjenja prometa prouzrokovanog konkurencijom. Ubi ih Lidl u Nišu.

  4. Slušam vaseg saradnika, i ne mogu da se načudim, kakve sve budale su novinari u nasem drustvu. Aleksandar Milosevic je cista budaletina

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.