Vesti iz zemlje

03.08.2023. 09:30

Narodna banka Srbije

Autor: Nova ekonomija

Da li su srpske banke izbegle posledice rata u Ukrajini?

Foto: Paola Felix Meza

Uticaj rata u Ukrajini na Srbiju manji je nego u većini evropskih zemalja jer je izloženost bankarskog sektora Srbije prema Rusiji bila ispod 0,1 odsto ukupne izloženosti na kraju prošle godine, dok je prema Ukrajini gotovo zanemarljiva, ocenjuje Narodna banka Srbije (NBS) u Godišnjem izveštaju o stabilnosti finansijskog sistema u 2022. godini.

Rat u Ukrajini različito utiče na pojedine privredne delatnosti, direktni efekti posledica konflikta su ograničeni na evropski bankarski sektor budući da izloženost evropskog bankarskog sektora prema Rusiji i Ukrajini nije značajna.

Ali, postoje indirektni efekti koji negativno utiču na bankarski sektor.

Neposredno pre izbijanja konflikta u Ukrajini, na kraju 2021. godine, izloženost evropskih banaka prema Rusiji iznosila je oko 76 milijardi evra, a prema Ukrajini oko 11,5 milijardi evra, odnosno nešto više od 0,3 odsto ukupne izloženosti banaka EU.

Na tržištu Rusije, banke iz tri evropske zemlje (Italija, Francuska i Austrija) činile su više od polovine ukupne izloženosti stranih banaka. Ubrzo nakon izbijanja konflikta, većina evropskih banka koje su prethodno poslovale na ruskom tržištu izašla je s tog tržišta, navodi se u Godišnjem izveštaju o finanijskoj stabilnosti NBS za 2022.

Ali, pored ograničenog direktnog uticaja na evropski bankarski sektor, postoje i indirektni efekti, koji se pre svega ogledaju u povećanju averzije banaka prema riziku. Ovaj rizik odnosi se na smanjenu kreditnu aktivnost i obim kredita odobrenih preduzećima koja imaju trgovinsku saradnju sa preduzećima u Rusiji i Ukrajini.

Kako bi se očuvalo nesmetano funkcionisanje celokupnog finansijskog sistema u Srbiji, Narodna banka Srbije je svega nekoliko dana nakon izbijanja rata u Ukrajini, kako piše u Izveštaju, dala saglasnost Agroindustrijsko komercijalnoj banci AIK banci Beograd za sticanje 100 odsto vlasništva u Sberbank Srbija. Preuzimanje Sberbanke Srbija završeno je 1. marta 2022. godine.

„Sukob je nepovoljno uticao i na cene akcija banaka i troškove finansiranja, budući da su centralne banke reagovale na povećane inflatorne pritiske podizanjem referentnih kamatnih stopa. Pored toga, smanjeni su kreditni rejtinzi ruske države i ruskih preduzeća, a pad vrednosti ruskih obveznica nanosi gubitke bankama koje poseduju ove obveznice“, navodi se u Izveštaju NBS.

Banke se suočavaju s gubicima i na drugim instrumentima tržišta kapitala zbog nestabilnosti koja pogađa tržišta, ali i usled povećanja kamatnih stopa s ciljem suzbijanja inflacije. Pogoršanje ekonomskog okruženja i potencijalno povećanje kreditnih i tržišnih gubitaka može takođe uticati na smanjenje profitabilnosti i pogoršanje kapitalne pozicije banaka, piše u Izveštaju NBS.

NBS objavila listu devet sistemski značajnih banaka

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.